Infostart.hu
eur:
364.07
usd:
309.89
bux:
135845.34
2026. április 22. szerda Csilla, Noémi
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter beszél a szíriai hivatali partnerével, Fejszál Mekdaddal tartott közös sajtóértekezletükön a moszkvai külügyminisztériumban 2022. augusztus 23-án.
Nyitókép: MTI/EPA/AFP pool/Natalija Kolesznyikova

A békefolyamat jó irányba halad - mondta Szergej Lavrov

Oroszország készen áll a megállapodásra az ukrajnai háború lezárásáról, de a megállapodás bizonyos elemei "finomhangolásra" szorulnak - jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a CBS News amerikai televízió Face the Nation című műsorának adott, vasárnap sugárzott interjúban.

Az orosz diplomácia vezetője egyetértését fejezte ki Donald Trump amerikai elnökkel abban, hogy a békefolyamat a jó irányba halad.

Az amerikai féllel zajló tárgyalások részleteivel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy "másokkal ellentétben" Oroszország soha nem beszél a nyilvánosság előtt a tárgyalások részleteiről, mert akkor az egyeztetések "elveszítenék a komolyságukat".

A csütörtökön felvett interjúban Szergej Lavrov a Krímre vonatkozóan kijelentette, hogy azért nem része az egyeztetéseknek, mert "Oroszország nem tárgyal saját területéről".

Az orosz erők által megszállt ukrajnai területen működő zaporizzsjai atomerőmű jövőjéről - az amerikai részről felvetett amerikai-ukrán közös működtetéséről szóló elképzelésekkel kapcsolatban - Lavrov azt mondta hogy az erőmű az orosz Roszatom felügyelete alatt "jó kezekben van", és nem lát lehetőséget a változásra ebben. Megjegyezte, hogy a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség folyamatos felügyelete is biztosított.

Az orosz-amerikai kapcsolatok helyzetére vonatkozóan Szergej Lavrov kijelentette, hogy "mindig pártoljuk a találkozókat olyanokkal, akik készen állnak a párbeszédre", hozzátette ugyanakkor, hogy amikor az Egyesült Államok arra hivatkozik, hogy külpolitikája az amerikai érdekek képviseletére épül, akkor Moszkva azt mondja, hogy saját külpolitikáját pedig az orosz érdekek alapján folytatja.

Megállapította, hogy a nagyhatalmak felelőssége az, hogy amikor saját érdekeik nem egyeznek egymással, akkor biztosítaniuk kell azt, hogy ez ne eredményezzen konfrontációt.

Szergej Lavrov üdvözölte az Egyesült Államok és Irán közötti párbeszédet, felajánlotta a tárgyalásokhoz Oroszország segítségét, de hangsúlyozta, hogy Moszkva azt kívülálló szereplőként, a két ország ügyének tekinti.

Címlapról ajánljuk

Csizmadia Ervin: személyzeti kérdésekben is újdonságot mutat a Tisza Párt

A Tisza Párt személyzeti politikája látványosan eltér attól, amelyet a Fidesz képviselt az elmúlt másfél évtizedben. Erről az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt Csizmadia Ervin, a Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatója, aki a Tisza Párt győzelmének mértékét is igyekezett definiálni.
inforadio
ARÉNA
2026.04.22. szerda, 18:00
Tálas Péter
Stratégia és Védelem Konzultációs Csoport biztonságpolitikai elemzője
Trump meghosszabbította a tűzszünetet - Mit csinálnak a tőzsdék?

Trump meghosszabbította a tűzszünetet - Mit csinálnak a tőzsdék?

Nagy a bizonytalanság jelenleg a tőzsdéken, miután továbbra sem világos, hogy mi lesz az iráni helyzettel. Ugye eredetileg tegnap járt volna le a tűzszünet határideje, amelyet Donald Trump végül meghosszabbított, időt adva a tárgyalásoknak, de az iráni fél egyelőre nem akar újabb egyeztetésen részt venni és az amerikai alelnök pakisztáni útját is lemondták – vagyis nem igazán látni most előrelépést. Bár az olajárak csökkentek a tűzszünet meghosszabbításának hírére, de a hangulatot az is rontja, hogy az amerikai blokád az iráni kikötők ellen továbbra is érvényben van. Ami pedig a tőzsdei mozgásokat illeti, a háború elhúzódására utaló jeleket követően lefordultak tegnap az amerikai tőzsdék, amelyet Ázsiában is nagyrészt esés követett, Európában viszont enyhe emelkedés látszik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×