Infostart.hu
eur:
389
usd:
330.1
bux:
0
2025. december 25. csütörtök Eugénia
A washingtoni Fehér Ház James Brady sajtószobája egy tájékoztató előtt, 2025. március 31-én. A Trump-kormányzat azt tervezi, hogy maga határozza meg a tudósítók ülésrendjét a médiumok fogyasztói számának alapján.
Nyitókép: MTI/EPA/Shawn Thew

Visszatérhet a Fehér Házba a kitiltott AP, de előbb még fellebbezés jöhet

Az Egyesült Államok egyik szövetségi bírósága helyi idő szerint kedden elrendelte, hogy engedjék vissza az Associated Press (AP) hírügynökség munkatársait a Fehér Ház sajtóeseményeire.

Trevor McFadden bíró az Egyesült Államok alkotmányának első, a többi között a sajtó- és véleménynyilvánítás szabadságáról szóló kiegészítésére hivatkozó döntést azzal indokolta, hogy amennyiben a kormányzat megnyitja a Fehér Ház kapuit bizonyos újságírók előtt, „nem zárhat ki másokat, csak mert eltérő a véleményük”. Az egyébként Donald Trump első elnöki ciklusa idején kinevezett McFadden kiemelte, hogy a kitiltás gazdaságilag is ártott a hírügynökségnek.

Hozzátette: az döntés vasárnap válik jogerőssé, addig a Trump-kormányzat élhet fellebbezési jogával.

A CNN helyi idő szerint szerda délután azt írta, hogy az igazságügyi minisztérium ügyvédei valószínűleg kérni fogják a fellebbviteli bíróságtól az ítélet felfüggesztését, amíg a közbenső bíróság megvizsgálja McFadden végzését.

Lauren Easton, az AP szóvivője üdvözölte a bírósági döntést, amely – mint azt aláhúzta – megerősíti a sajtó és a nyilvánosság szabad véleménynyilvánításához való jogát anélkül, hogy a kormány megtorló intézkedéseket hozna.

Az AP-t februárban tiltották ki határozatlan időre a Fehér Ház Ovális Irodájából és az Air Force One elnöki különgép fedélzetéről, mert nem volt hajlandó Amerikai-öbölnek nevezni a Mexikói-öblöt.

A hírügynökség ezt követően beperelte Susan Wilest, a Fehér Ház kabinetfőnökét, helyettesét, Taylor Budowichot és Karoline Leavittet, a Fehér Ház szóvivőjét.

A New York-i lapok által 1846-ban alapított AP nagyszámú amerikai és külföldi sajtóorgánumot lát el cikkekkel, fotókkal és videókkal. A több mint 3000 embert foglalkoztató hírügynökség 2023-as adatai szerint több mint 375 ezer cikket, 1,24 millió fényképet és 80 ezer videót forgalmazott.

Címlapról ajánljuk
Amiért keletre megy a magyarországi külföldi tőke

Amiért keletre megy a magyarországi külföldi tőke

46 százalékkal nőtt a közvetlentőke-befektetések állománya 2023-ról 2024-re Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében – erről beszélt Szigethy-Ambrus Nikoletta, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője az InfoRádióban.
VIDEÓ
Megnyílik előttünk Latin-Amerika piaca

Megnyílik előttünk Latin-Amerika piaca

Néhány esztendeje egy vezető hazai politikus jelentette ki, hogy a vétójog az utolsó védőbástyája az európai sokszínűségnek és szuverenitásnak. Nos, a kormány tagjai – mint a dicső végvári vitézek büszke utódai – az elmúlt időben igencsak sűrűn gyakorolhatták a nemzeti szuverenitás védelmét, mivel jószerint csak azokat az EU-s kezdeményezéseket és indítványokat nem vétóztak meg, amelyek egy csepp áldozatot sem kívántak meg hazánktól. A megvétózott kezdeményezések sorába tartozott az Európai Tanács decemberi ülésének napirendjére tűzött, a Mercosur-országokkal (tagjai Argentína, Brazília, Paraguay és Uruguay, társult tagjai pedig Chile, Kolumbia, Ecuador, Guyana, Peru, Suriname és Bolívia) kötött új védintézkedésekről szóló megállapodás megerősítéséről szóló határozat is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×