Infostart.hu
eur:
384.95
usd:
328.37
bux:
0
2025. december 31. szerda Szilveszter
Nyitókép: Pixabay

Már nem az amerikaiak védik az egyik legfontosabb lengyel támaszpontot

Az Egyesült Államok kivonja katonáit a lengyelországi Rzeszów katonai repülőteréről, hogy más lengyel támaszpontokra helyezzék át őket a katonai műveletek optimalizálását szolgáló átfogó stratégia keretében - közölte az amerikai hadsereg európai és afrikai térségért felelős, németországi Wiesbadenben működő parancsnoksága.

A lépést egyeztették Lengyelországgal és a többi NATO-partnerrel is. Christopher Donahue parancsnok az intézkedés kapcsán úgy fogalmazott, mindez lehetőség is arra, hogy "az amerikai adófizetőknek dollártízmilliókat spóroljanak meg".

A délkelet-lengyelországi Rzeszówban Ukrajna támogatását is ellátó logisztikai csomópont működik, amelynek védelmére az Egyesült Államok 2022-ben Patriot légvédelmi üteget és katonai kontingenst telepített oda. Az amerikai közlemény kiemelte egyben, hogy

a Rzeszówon keresztül zajló amerikai támogatás Ukrajnának folytatódni fog,

a támaszpont védelmét azonban a jövőben Lengyelország és más NATO-partnerek fogják majd ellátni. Január óta a bázist a német hadsereg (Bundeswehr) két Patriot-ütege és egy 200 fős katonai kontingense is védi.

Címlapról ajánljuk
Von der Leyen ebben látja a legnagyobb biztonsági garanciát 2026 végére

Von der Leyen ebben látja a legnagyobb biztonsági garanciát 2026 végére

Talán az eddigi leghatározottabb állásfoglalást tette az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen arról, hogy Ukrajnának igenis mihamarabb csatlakoznia kell az unió kötelékébe. Az év végi kijelentést nem sokkal az ukrán elnök Donald Trumppal folytatott találkozója után tette meg, azonban annak megvalósulásához erős amerikai nyomásra is szükség lesz, különösen, ha az évzáró EU-csúcs tapasztalataiból indulunk ki.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×