eur:
400.56
usd:
371.76
bux:
92402.07
2025. március 26. szerda Emánuel
Reduce CO2 emission concept in the hand for environmental, global warming, Sustainable development and green business based on renewable energy.
Nyitókép: Khanchit Khirisutchalual/Getty Images

Környzetvédelmi szabályok sorát vizsgálja felül a Trump-kormányzat

A környezetszennyezés csökkentését és az éghajlatváltozás mérséklését célzó, a korábban bevezetett szabályok egész sorának a felülvizsgálatát jelentette be az Egyesült Államok Környezetvédelmi Hivatala, az EPA.

Az EPA (Environmental Protection Agency) felülvizsgálja az erőművekre vonatkozó szabályozásokat, az olaj- és gáziparra vonatkozó előírásokat, az üvegházhatású gázok kötelező jelentési programját, az "elektromos járművekre vonatkozó mandátum" alapjául szolgáló járműszabályozást és más kapcsolódó szabályokat - jelentette be az ügynökség vezetője, Lee Zeldin, hozzátéve, hogy ez "az amerikai történelem legjelentősebb deregulációs napja".

"Egyenesen a klímavallás szívébe döfünk tőrt, hogy csökkenthessük az amerikai családok megélhetési költségeit, hogy felszabadítsuk az amerikai energiát, visszahozzuk az autós munkahelyeket az Egyesült Államokba és még sok minden mást" - mondta.

Az EPA visszavonatná a Joe Biden elnök kormánya által tavaly kiadott, a járművek károsanyag-kibocsátására vonatkozó előírásokat az emisszió 50 százalékos csökkentéséről 2032-ig.

A hivatal előrejelzése szerint a 2030 és 2032 között eladott új járművek 35-56 százalékának elektromosnak kell lennie ahhoz, hogy megfeleljen az előírásoknak. Az EPA egy 2022-től hatályos rendeletet is felülvizsgál, amelynek célja a nehéz tehergépjárművek szmog- és koromkibocsátásának drasztikus csökkentése. Ez a teherautókat drágítja.

Az összesen 31 módosításban szerepel az is, hogy a széntüzelésű erőműveknek 2032-től már nem kell majd szinte klímasemlegesen működniük. Zeldin szerint a javasolt változtatásokkal hatalmas összegeket takarítanak meg, amelyeket jelenleg a vállalatoknak és a fogyasztóknak kell a szabályozások betartásával "rejtett adóként" megfizetniük.

Az EPA el szeretné érni egy 2009-ben hozott döntés semmissé tételét is, amely szerint az éghajlatot károsító üvegházhatású gázok veszélyeztetik a közegészségügyet és a közjólétet is.

Ezt a Barack Obama hivatali idejéből származó elvet többször is környezetvédelmi szabályok jogi indoklásként használták fel az Egyesült Államokban. Idén januári beiktatásának napján Trump aláírta az "amerikai energia felszabadításáról" szóló végrehajtási rendeletet, amelyben kijelentette, hogy az új kormány politikája a Biden-kormányzat "elektromos járművekre vonatkozó mandátumának" megszűntetése, és kérte azon intézkedések felülvizsgálatát, amelyek "potenciálisan terhelik" a hazai energiaforrások, különösen a kőolaj, a földgáz, a szén fejlesztését.

Az EPA bejelentése a szabályok felülvizsgálatáról az esetleges visszavonás felé tett első lépés.

Címlapról ajánljuk
Kaiser Ferenc: az ukrajnai béke fenntartását mindenképpen Európának kellene kifizetnie

Kaiser Ferenc: az ukrajnai béke fenntartását mindenképpen Európának kellene kifizetnie

Az Egyesült Államok és Oroszország jelenleg Ukrajna és Európa feje felett tárgyal a tűzszünetről, miközben az általuk megkötendő alkut a tervek szerint Európa fogja betartatni. Az NKE docense szerint ez naiv elképzelés.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.26. szerda, 18:00
Balasa Levente
a Siemens Zrt – Smart Infrastructure szakmai igazgatója
Totális a káosz a tűzszünet körül, Putyin sarokba szoríthatta Trumpot – Ukrajnai háborús híreink szerdán

Totális a káosz a tűzszünet körül, Putyin sarokba szoríthatta Trumpot – Ukrajnai háborús híreink szerdán

Kedden ért véget a háromnapos orosz-amerikai-ukrán tárgyalássorozat, amelynek a célja az volt, hogy valamiféle részleges tűzszünetet hozzanak tető alá a felek. Még 24 óra sem telt el azóta, hogy a Fekete-tengerre és az energetikai létesítményekre vonatkozóan részleges tűzszünetet jelentettek be, máris rengeteg ellentmondás kezd kibukni. Donald Trump amerikai elnök hamarosan nehéz döntés elé kerülhet az orosz-ukrán háború lezárását célzó törekvéseiben. Oroszország szankciók enyhítését követeli a fekete-tengeri tűzszünet bevezetése előtt, ami keresztülhúzhatja az amerikai elnök gyors megállapodásra vonatkozó terveit - közölte a Bloomberg. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×