A kínai hadsereggel együttműködő vállalatok listájára tűzte fel az amerikai védelmi minisztérium a a Tencent kínai technológiai óriáscéget és a CATL akkumulátorgyártót a kedden publikált hivatalos közlöny szerint.
A dél-kínai Sencsenben székelő Tencent 1998 óta működik, és mára az ország egyik vezető technológiai csoportjává vált. A Tencent tulajdonában van például a WeChat csevegő alkalmazás.
A CATL gyártja a világszerte eladott elektromos járművek akkumulátorainak több mint egyharmadát. Egyebek között a Mercedes-Benz, a BMW, a Volkswagen, a Toyota, a Honda és a Hyundai számára.
A Tencent felvétele az amerikai listára "egyértelműen hiba volt" - mondta a vállalat szóvivője. A Tencent "nem katonai vállalat vagy beszállító". "A szankciókkal vagy exportellenőrzésekkel ellentétben ez a lista nincs hatással az üzletmenetünkre" - folytatta a szóvivő. "Azonban együtt fogunk működni a védelmi minisztériummal, hogy tisztázzunk minden félreértést".
A CATL szintén "tévedésről" beszélt. A vállalat nem vesz részt a hadsereggel kapcsolatos semmilyen tevékenységben - közölte a CATL.
Az amerikai listára való felkerülésnek nincsenek közvetlen jogi következményei a vállalatokra nézve, de hatással lehet a hírnevükre. Volt már rá példa, hogy a listán szereplő vállalatok jogi lépéseket tettek a kategorizálás ellen.
A Tencent részvényei több mint 7 százalékkal zuhantak kedden a hongkongi tőzsdén, a CATL részvényei pedig több mint 5 százalékkal estek a sencseni tőzsdén.