A londoni külügyminisztérium és a védelmi tárca együttesen ismertetett hétfői tájékoztatása szerint a Közös Expedíciós Haderő (Joint Expeditionary Force, JEF) nevű észak-európai katonai szövetség aktiválta a tengerfelszín alatti vezetékrendszereket potenciálisan fenyegető veszélyek azonosítására szolgáló nyomkövető rendszerét és az orosz "árnyékflotta" - vagyis az ukrajnai háború miatt érvénybe léptetett nemzetközi szankciókat kikerülve nyersanyagokat szállító orosz hajók - mozgásának megfigyelését.
A JEF, amelynek létrehozását London 2012-ben kezdeményezte, hivatalosan a 2014-es walesi NATO-csúcson jött létre Nagy-Britannia mellett Izland, Norvégia, Dánia, Hollandia, Lettország, Litvánia, Észtország, Svédország és Finnország részvételével.
?️? On 30 December 2024, NATO Allies met at the alliance’s headquarters to discuss the security of critical infrastructure in the Baltic Sea, following the recent damage to undersea cables connecting ??Estonia and ??Finland on 25 December, - UK Defence Journal
— The Ukrainian Review (@UkrReview) January 6, 2025
❗️To increase… pic.twitter.com/DNH8gpXrLq
A figyelőrendszer aktiválásáról szóló hétfői londoni bejelentés közvetlen előzményeként karácsony napján károsodás érte a Finnországot Észtországgal összekötő Estlink 2 tengeralatti villamosvezetéket. A finn kormány gyanúja szerint a kábelt az Eagle S nevű tartályhajó horgonya rongálhatta meg. A finn hatóságok szabotázs gyanúja miatt feltartóztatták a Cook-szigetek zászlaja alatt közlekedő, de az Európai Unió szerint Oroszország árnyékflottájához tartozó tartályhajót, és az incidens feltárására vizsgálat indult.
A hétfői londoni tájékoztatás szerint a hasonló esetek megelőzésére Nordic Warden névvel indult figyelőművelet a mesterséges intelligencia felhasználásával gyűjt és elemez adatokat számos forrásból, köztük a hajók mindenkori pozícióját jelző automatikus azonosító rendszerből, annak felmérése érdekében, hogy az egyes hajók milyen kockázatot jelentenek a megfigyelt térségekbe belépve.
A figyelőrendszerben már regisztráltak olyan hajókat, amelyek az orosz árnyékflottához tartoznak, így ezeket szoros figyelemmel lehet követni,
ha kiemelt jelentőségű térségekhez közelítenek - fogalmaz hétfői ismertetésében a brit kormány. A tájékoztatás szerint potenciális kockázat észlelése esetén a rendszer valós idejű megfigyelésnek veti alá a gyanús hajót és azonnali figyelmeztetést küld, amelyet egyidejűleg megkapnak a JEF tagországai és a NATO-szövetségesek.
John Healey brit védelmi miniszter a figyelőszolgálat aktiválásáról szóló hétfői ismertetéshez fűzött nyilatkozatában hangsúlyozta: a Nordic Warden művelet egyaránt védelmet nyújt a szándékos szabotázs és a "hanyagság szélsőséges esetei" ellen, amelyek miatt az utóbbi időben tengeralatti vezetékek károsodtak.
A hétfői londoni tájékoztatás szerint a JEF-tagországok 22 térséget figyelnek a szervezet Londonban működő műveleti központjából. A megfigyelés a La Manche-csatornára, az Északi-tengerre, a Dániát Svédországtól elválasztó Kattegat tengerszorosra és a Balti-tengerre terjed ki.