eur:
411.64
usd:
400.22
bux:
83929.63
2025. január 16. csütörtök Gusztáv
Karl Nehammer osztrák kancellár sajtótájékoztatót tart a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott megbeszélést követően Moszkvában 2022. április 11-én.
Nyitókép: MTI/AP/Alekszandr Zemljanyicsenko

Nem lesz az idén új osztrák kormány, de a politikusok bérét befagyasztják

Az adók és a politikusok béremelése ügyében már megállapodott a parlamenti többség, de a kormányalakításra 2025-ig várni kell Ausztriában.

A szeptember végi parlamenti választások után felettébb nehéz belpolitikai helyzet alakult ki Ausztriában.. A nagy fölénnyel befutó, az általuk radikális jobboldalinak tartott Osztrák Szabadságpártot (FPÖ) a többiek szó szerint kiközösítették, Alexander Van der Bellen államfő pedig ezek után a hivatalban lévő Karl Nehammer néppárti (ÖVP) kancellár bízta meg kormányalakítással, aki csaknem egy hónapja tárgyal a lehetséges koalíció megalakításáról két ellenzéki párttal, a szociáldemokrata SPÖ-vel, valamint az Új Ausztria és Liberális Fórum (NEOS) nevű kis párttal.

Az elmúlt négy hét azt bizonyította, hogy a konzervatív ÖVP-nek a szövetségeseknek választott két baloldali párttal nehéz lesz a megegyezés. Mindehhez hozzájárult a súlyos osztrák költségvetési válság, továbbá nem utolsó sorban a menekültek befogadásának súlyos terhei. Nem könnyítette meg Nehammer dolgát az sem, hogy a három párt, különösen az ÖVP és a két partnerjelölt törekvései jelentősen különböztek egymástól. A nézeteltérések szerint olykor olyan élesek voltak, hogy teljes patthelyzet, sőt kudarc fenyegetett.

Az ORF osztrák közszolgálati médium legfrissebb értesülései szerint az álláspontok – mindenekelőtt a hatalomra jutás reményében – mégiscsak közeledtek egymáshoz, elsősorban az adópolitika kérdésében, amely meghatározó a költségvetés szanálása érdekében. Ezen a téren az újabb kancellári tisztségre törekvő Nehammer engedett korábbi merev álláspontjából. A közeledés olyan mértékű volt, hogy a pártvezetők – Nehammer, valamint az SPÖ elnöke, Andreas Babler és a NEOS élén álló Beate Meinl-Reisinger – a nap folyamán tájékoztatták az államfőt az elmúlt hetekben főként szakértői csoportokban zajlott tárgyalások állásáról. Noha a tartalomról nem közöltek részleteket, az ORF a szociáldemokrata pártvezetőt, Bablert idézte, aki szerint a tárgyalások "professzionista módon" és jó hangulatban folytak.

Három héttel a start után a tárgyalások döntő szakaszban vannak – értékelte az osztrák médium, azt azonban a NEOS elnökére hivatkozva gyakorlatilag kizárta, hogy karácsony előtt végső megállapodás szülessen. Erre utalt maga az államfő is, aki nyilatkozatában azt valószínűsítette, hogy

a kormányalakítási tárgyalások áthúzódnak az új évre.

"Feltételezem, hogy valamikor januárban érnek véget" – idézte az elnököt az ORF. Ezzel kapcsolatban Alexander Van der Bellen arra is utalt, hogy a legutóbbi, az ÖVP és az akkori partner Zöld Párt közötti koalíciós egyezkedés hasonló hosszúságú volt.

A közös nevezők erősödésére utal közvetve az is, hogy a három párt megállapodott a parlamenti politikusok bérének befagyasztásáról. Az előző, az ÖVP-ből és a Zöld Pártból álló kormánykoalíció még a szeptemberi választások előtt néhány hónappal úgy döntött, hogy "csak" az államfő, a kormánytagok, és a parlamenti házelnökök bérét fagyasztják be. Ha elfogadják az előterjesztést, akkor a parlamenti képviselők bér nem emelkedik, de a tartományi, illetve önkormányzati bérszabályozás továbbra is a helyi hatáskörébe tartozik majd.

Az ORF arról számolt be, hogy Herbert Kickl, Ausztria változatlanul legnagyobb támogatottsággal rendelkező pártjának vezetője üdvözölte a döntést. AZ FPÖ elnöke – aki korábban is ellenezte a parlamenti politikusok fizetésének emelését – a mostani befagyasztási döntést "a takarékosság és a polgárokkal való őszinte szolidaritás jeleként értelmezte".

Ha a mostani "korrekciós döntés" nem született volna meg, a parlamenti politikusok kivétel nélkül 4,6 százalékos emelésre számíthattak volna. A három párt bérkorrekciós döntéséről a parlament alsóháza, a Nemzeti Tanács szerdán szavaz.

Címlapról ajánljuk
Szombaton fontos vizsgát tesz a Covid-generáció – Horváth Péter szerint a hatodikosoknak lesz a legnehezebb

Szombaton fontos vizsgát tesz a Covid-generáció – Horváth Péter szerint a hatodikosoknak lesz a legnehezebb

Idén is több tízezer diák írja meg szombaton a központi írásbeli középiskolai felvételit. A nyolcadikosok mellett hat- és nyolcévfolyamos gimnáziumokba jelentkező hatodikosok és negyedikesek is vizsgáznak magyar nyelvből és matematikából. Újdonság, hogy ajánlást kaptak az idei tanévben a tankerületi fenntartású gimnáziumok arról, hogy a központi írásbeli felvételi vizsgán milyen eredményeket elért tanulókat érdemes felvenniük. A felvételiről és a változásokról az InfoRádió Horváth Pétert, a Nemzeti Pedagógus Kar elnökét kérdezte.

Bejelentették a közel-keleti megegyezést, Donald Trump továbblépne

Izrael és a Hamász palesztin terrorszervezet közötti tűzszünetet és a 467 napja elrabolt izraeli túszok kiszabadulásáról megkötött egyezményt jelentett be kormányzati forrásokra hivatkozva a 12-es és a 13-as izraeli kereskedelmi televíziós csatorna. A katari miniszterelnök később beszámolt a megállapodás részleteiről.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.16. csütörtök, 18:00
Káel Csaba
a Müpa vezérigazgatója, filmügyi kormánybiztos
Akkora stratégiai vereséget szenvedhet hamarosan Ukrajna, hogy ezt még a háború után is érezni fogják

Akkora stratégiai vereséget szenvedhet hamarosan Ukrajna, hogy ezt még a háború után is érezni fogják

Miközben az ukrán haderő ütőképes alakulatainak elég jelentős része Oroszország területén harcolt, az orosz haderő szép lassan elérte Donyeck megye egyik legfontosabb városát, Pokrovszkot. Egy olyan településről van szó, amely nem csupán hadműveleti szempontból kritikus: Pokrovszk az ukrán szénbányászat talán legfontosabb központja, elvesztése súlyos csapás lehet az ukrán gazdaság egyik húzóágazatának, az acéliparnak. Az ukrán vezetés az elmúlt hetekben rájött arra, hogy Pokrovszkot talán nem kellene olyan könnyen elengedni, ahogy a térségbeli kisvárosokat, hiszen elvesztésével nem csupán Donyeck nagy része kerülhet orosz kézre, hanem az ukrán gazdaság hosszútávú működése is csapást szenvedhet, ami kihathat a háború utáni kilábalás ütemére is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×