Infostart.hu
eur:
385.44
usd:
331
bux:
122311.2
2026. január 19. hétfő Márió, Sára
Cinia C-Lion1, a Finnországot és Németországot összekötő, tengeralatti, távközlési vezeték nyomvonala.
Nyitókép: Wikipéldia

Időlegesen megszakadt az összeköttetés Finnország és Németország között

Meghibásodás lépett fel hétfőn a Finnországot Németországgal összekötő, tengerfenéken futó Cinia C-Lion1 nevű vezetéken, ami miatt a kábelen keresztül lebonyolított távközlési kapcsolatok megszakadtak - jelentette a finn állami Cinia üzemeltető vállalat.

A Cinia sajtótájékoztatón közölte, abból indulnak ki, hogy a kábel külső behatásra, például egy tengerfenéken végigszántó horgony vagy halászháló miatt megszakadt. Az incidens a svéd felségvizeken, Oland sziget déli csücskénél történt, távol a forgalmas hajózási útvonalaktól. A német és a finn külügyminisztérium egy közös nyilatkozatban aggasztónak nevezte a történteket.

"Az a tény, hogy egy ilyen incidens azonnal felveti a szándékos rongálás gyanúját, nagyon beszédes korunk ingatag helyzetéről" - olvasható az állásfoglalásban, amely a történtek gondos kivizsgálását jelentette be. "Európai biztonságunkat nemcsak Oroszország Ukrajna elleni agressziója fenyegeti, de rosszindulatú szereplők hibrid hadviselése is" - áll a nyilatkozatban.

"Közös létfontosságú infrastruktúránk védelme döntő jelentőségű biztonságunk és társadalmaink ellenállóképessége szempontjából" - tették hozzá.

A C-Lion1 több mint 1170 kilométer hosszan fut Helsinkiből Rostock városába. A vezetéket 2016 tavaszán helyezték üzembe, és ez az egyetlen tengerfenéki adatkábel, amely Finnországot Közép-Európához kapcsolja.

A svéd SVT hírügynökség arról számolt be, hogy a stockholmi hatóságok vizsgálódnak egy másik, a Litvánia és Svédország között futó távközlési kábelen keletkezett károk ügyében is.

"Lényeges tisztázni, hogy miért van jelenleg két működésképtelen vezetékünk a Balti-tengeren" - jelentette ki Carl-Oskar Bohlin svéd polgári védelmi miniszter.

Tavaly október elején károk keletkeztek az Észtországot Finnországgal összekötő Balticconnector nevű gázvezetéken, illetve távközlési kábeleken. A finn és az észt hatóságok szerint egy hongkongi regisztrációjú teherhajó okozhatta a kárt azzal, hogy horgonyát végig húzta a tengerfenéken.

Címképünkön a Cinia C-Lion1, a Finnországot és Németországot összekötő, tengeralatti távközlési vezeték nyomvonala.

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.01.20. kedd, 18:00
Varga-Bajusz Veronika
a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára
Nagy bejelentést tett a Mol, mutatjuk a piaci reakciót

Nagy bejelentést tett a Mol, mutatjuk a piaci reakciót

Jelentős esésekkel indul a hét az európai tőzsdéken, miután hétvégén Donald Trump vámokkal fenyegette meg azokat az európai országokat, amelyek az útjába állnak Grönland megszerzésében. A német és a francia tőzsde 1 százalék feletti mínuszban áll és az ázsiai részvénypiacokon is többségében eséseket lehetett reggel látni, itt egy kínai GDP-adat is mozgatta a hangulatot. A kockázatkerülés érződik a nyersanyagpiacokon és a kriptovalutáknál, az arany és az ezüst új csúcsra ment, a bitcoin és az ether viszont jelentősebb esést mutat. Az amerikai tőzsdéken ma nincs kereskedés Martin Luther King napja miatt, így innen nem érkezik ma iránymutatás. A héten a világ szeme Davoson van, ma kezdődik a Világgazdasági Fórum, itthon pedig a Mollal kapcsolatban érkeztek hírek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×