Viselkedésfigyelő monitorok hálózatát vetik be a szabálytalankodó sofőrök megszelidítésére. A rendszer nem büntet, hanem valós időben visszajelzi a problémát. A közlekedésbiztonsági szakemberek főként a gyorshajtás, a vezetés közbeni mobiltelefon használat és a követési távolság meg nem adása miatt figyelmeztetnek - olvashatjuk a kozlekedesbiztonsag.kti.hu oldalon.
Ki ne ismerné az út menti mérőtáblákat, amelyek számmal jelenítik meg a közeledő jármű sebességét, és a megengedettnél nagyobb tempó esetén vizuális jelzéssel figyelmeztetik a járművezetőt? Ugyanakkor köztudott, hogy ez nem jár együtt büntetéssel.
A sofőrök különbözőképpen reagálnak a sebességük visszajelzésére.
Első körben mindenképpen okoz némi kényelmetlenséget, hiszen a közúton haladva általában csak a sofőr tudja, pontosan mennyivel is megy, vagyis ez az adat mintegy magánügy – mindaddig persze, amíg egy rendőrségi mérőberendezés fel nem tűnik. Másfelől hamar kialakul a közömbösség, hiszen a mérést nem követi azonnali retorzió.
Érdekes, hogy más a mérőtábla fogadtatása, ha a közelben a járművek áthaladtak egy igazi, kitáblázott, szabad szemmel is jól látható VÉDA-kapun. Az autósok egy része annyira tiszteli a fix traffipaxot, hogy még a megengedett sebességen belül haladva is inkább fékez, ha meglátja.
Az így engedelmességre szorított konvojok aztán tovább haladva a következő útszakaszokon kihelyezett sebességmérő táblákat is óvatosan, mérsékelt sebességgel közelítik meg. Persze ez a szolid tempó nem tart örökké, ugyanazok, akik 50-ről 35-re fékeznek a VÉDA kapu előtt, néhány kilométerrel odébb szinte már-már hosszában hajtanának át a körforgalmon.
A sebesség kontroll odáig hatott – de hatott.
A fenti tapasztalatokból kiindulva az egyik angolszász kormány bejelentette, hogy még ebben az évben bevezeti a viselkedésfigyelő monitorok (Behaviour Awareness Monitor – BAM) tesztüzemét. A kamerákat nem azért telepítik, hogy megbírságolják a sofőröket, hanem hogy digitális visszajelző táblák segítségével valós időben üzeneteket jelenítsenek meg számukra.
Ezek révén szólítják fel őket, hogy hagyják abba a szabálytalan viselkedést, például az okostelefon nyomkodását, kapcsolják be a biztonsági övet vagy hagyjanak nagyobb követési távolságot az előttük haladó jármű után. A rendszer arra is alkalmas, hogy a hatóságok nagyobb területen valós idejű visszajelzéseket kapjanak a kockázatos járművezetői viselkedések számáról, arányáról.
A cél nem a szigorú következmények alkalmazása, hanem a biztonságos vezetési magatartás ösztönzése
azáltal, hogy pozitív üzenetet adnak, amikor a vezetők biztonságosan vezetnek, de figyelmeztetik őket, ha azt észlelik, hogy megszegik a szabályokat.
A közúti tesztekben a technológiát kezdetben kétszer egysávos utakra telepítik, ahol 60 és 80 km/h közötti sebességkorlátozás van érvényben. Az interaktív táblákon testreszabható értesítések jeleníthetők meg, például: lassíts, tarts nagyobb követési távolságot, kapcsold ki a telefont, kösd be a biztonsági övet, és – remélhetően minél gyakrabban – köszönöm, hogy minden szabályt betartottál!
.