A múlt hónap végén Zaporizsja régióban történt incidens több okból is nagy sikernek számít az oroszok számára – írja az Army Recogniton. Egyrészt mert az egyik legkorszerűbb amerikai felderítődrón került sértetlenül a birtokukba, másrészt mert bebizonyosodott, hogy az orosz hadsereg olyan fejlett elektronikai harceszközökkel rendelkezik, amelyek még a legújabb fejlesztésű nyugati robotokkal is képesek elbánni. A drónt egy különleges orosz csoport kapta el, úgy, hogy nem sérült meg a robot elektronikája.
A szakportál azt írja, hogy az RQ-20 megszerzésével az oroszok tanulmányozhatják a a fejlett amerikai elektronikát, lemásolhatják bizonyos műszaki megoldásait, de ami talán még ezeknél is fontosabb, megkereshetik a rendszer gyenge pontjait. Ez alapján a jövőben még hatékonyabban harcolhatnak a nyugati drónokkal szemben. Az alábbi videón az oroszok mutatják be legújabb zsákmányukat, az RQ-20 Pumát:
❗️BREAKING: ??Russian specialists obtain ??U.S.-made RQ-20 Puma drone electronics
— Sputnik India (@Sputnik_India) October 26, 2024
एक इंजीनियर ने Sputnik को बताया कि अमेरिका में निर्मित RQ-20 "प्यूमा" ड्रोन के इलेक्ट्रॉनिक्स को रूसी विशेषज्ञों के पास भेज दिया गया है। pic.twitter.com/4deMMvAUmv
Az RQ-20 Pumát az AeroVironment cég fejlesztette ki és gyártja. A kézből indítható, nehezen észlelhető szerkezet elsősorban a harctér valós idejű felderítésre szolgál. Ma már szinte nélkülözhetetlen a támadó vagy védekező alakulatok számára, mivel létfontosságú adatokat szolgáltat az ellenség egységeinek elhelyezkedéséről, fegyverzetéről és mozgásáról.
Az USA szállította
Nem sokkal a háború kitörését követően az Egyesült Államok több hullámban is szállított RQ-20-kat az ukrán hadseregnek. Ezzel jelentősen nőtt a védők felderítő, hírszerző képessége, ami rendkívül fontos volt olyan esetekben, amikor az ellenség hadmozdulatainak irányáról és nagyságáról csak emberek életének kockáztatásával tudtak volna információkhoz jutni.
A gépen egyebek mellett van egy elektrooptikai és egy infravörös kamera is, amivel akár éjszaka vagy ködös időben is lehet videót készíteni. Ezt aztán azonnal továbbítja is az RQ-20 a kezelőjének.
A drón mindössze 5,9 kilogramm súlyú és a szárnytávolsága 2,8 méter. Egy kis méretű villanymotor hajtja, amivel két órán keresztül tud a levegőben maradni, miközben legfeljebb 15 kilométerre távolodhat el az indítási helyétől. Külön figyelemre méltó, hogy a gép mostoha időjárási körülmények között is működőképes. Ne árt neki sem a –29 Celsius-fokos hideg vagy a 49 Celsius-fokos hőség, és megbirkózik akár a 46 km/órás széllel is. Mivel a heves eső sem árt neki, igen széles körűen használják az Egyesült Államok fegyveres erőinél.
Természetesen a 2009-es megjelenése óta számtalan továbbfejlesztés történt már. Például az Enhanced Puma változat erősebb motort és nagyobb teljesítményű akkumulátort kapott, amivel három és fél órára nőtt a repülési ideje. A Solar Puma szárnyaira napelemeket szereltek, amelyek repülés közben töltik az akkumulátort, tovább növelve ezzel azt az időt, amit a gép a levegőben tölthet. A legújabb Puma 3 AE már a szárazföldről vagy vízről is üzemeltethető.
Másolhatnak
Az orosz hadsereg nagy fogása kapcsán nyugati megfigyelők arra hívják fel a figyelmet, hogy az ellenség fejlett haditechnikájának másolása még ma is nagyon fontos eleme a hadviselésnek. Az oroszok mindig is híresek voltak arról, hogy az úgynevezett visszatervezés útján lekoppintották az ellenségeik legújabb műszaki vívmányait, amivel egyrészt rengeteg fejlesztési időt spóroltak meg, másrészt gyorsan képesek voltak behozni a technológiai lemaradásukat.