eur:
411
usd:
390.58
bux:
79158.02
2024. november 21. csütörtök Olivér
Várhelyi Olivér, az Európai Bizottságnak az egészségügyért és állatjólétért felelős magyar jelöltje felszólal az Európai Parlament szakbizottsági meghallgatásán Brüsszelben 2024. november 6-án.
Nyitókép: MTI/Purger Tamás

Várhelyi Olivér a biztosi meghallgatásán: vissza kell hozni a gyógyszergyártást Európába

Az Európai Uniót is érintő gyógyszerhiány megszüntetése érdekében a létfontosságú gyógyszerekről szóló törvény részeként vissza kell hozni a gyógyszergyártást Európába - jelentette ki szerdán Brüsszelben Várhelyi Olivér, aki jóváhagyás esetén az egészségügyért és állatjólétért felelős biztosi tárcát vezetheti majd.

Magyarország uniós biztosjelöltje az Európai Parlament illetékes szakbizottságai előtt tartott szerdai meghallgatásán Ferenc Viktória, a Fidesz európai parlamenti (EP-) képviselőjének a gyógyszerellátási láncok biztosítására vonatkozó kérdésére azt válaszolta, a koronavírus-járvány megmutatta, mennyire sebezhetők egyes tagállamok. A járvány tapasztalatai szerint minél kisebb a piac, annál nehezebb a hozzáférés - emlékeztetett.

Alapvető prioritásnak nevezte a kritikus gyógyszerek biztosítására vonatkozó jogszabály létrehozását,

amiben nemcsak ösztönzőket kell bevezetni a gyógyszergyárak számára, hanem piacot is kell teremteni.

A járványok elleni oltóanyagok uniós engedélyezésével kapcsolatban a magyar biztosjelölt kiemelte: az EU-szabályok egyértelműek. A vakcinák forgalomba hozatalát az Európai Gyógyszerügynökségnek (EMA) kell jóváhagynia. Az EMA által jóváhagyott vakcinák biztonságosak és hatékonyak - jelentette ki.

"Oltások nélkül az amúgy is rövid életünk még rövidebb lenne. Ha a jövőben is le akarjuk győzni a járványokat, az oltóanyaok nélkül lehetetlen lesz" - fogalmazott Várhelyi Olivér, majd hozzátette: ha nem álltak volna rendelkezésre oltások, nemcsak a megmentett életek vesztek volna el, hanem legalább három-négy évvel tovább tartott volna a járvány legyőzése Európában.

Kulja András, a Tisza Párt EP-képviselője a meghallgatás során arra volt kíváncsi, a biztosjelölt milyen uniós szintű megoldásokat és konkrét lépéseket tervez. Kiemelte, hogy a Várhelyi Olivért "egy olyan kormány jelölte, amely megszüntette az egészségügyi minisztérium intézményét, és alulfinanszírozza az egészségügyi szektort".

Válaszában Várhelyi Olivér megerősítette, hogy a kardiovaszkuláris halálesetek száma a régióban a legmagasabb, és a helytelen életmódot nevezte meg az elhalálozások egyik fő okának.

"Számomra nagyon fontos, hogy ez a terület legalább olyan figyelmet kapjon, mint a rák elleni küzdelem" - jelentette ki. Kiemelte továbbá, hogy az általános megelőzési programok keretében tájékoztatni kell az embereket életmódjuk következményeiről, valamint rámutatott arra, hogy a technológia ma már lehetővé teszi, hogy megtudják, dohányzás mellett mikor következhet be az első szívroham. Véleménye szerint nehéz pontosan megmondani, mit lehet elérni e téren az elkövetkezendő öt évben, azonban kiemelte: biztos abban, hogy az alapokat meg tudják változtatni.

Dömötör Csaba fideszes EP-képviselő kérdésében rámutatott: az EU megnyitja a kapuit a harmadik országokból érkező élelmiszerimport előtt, amelynek jelentős az egészségügyi kockázata, főként az unióban már betiltott növényvédő szerek használata miatt. Hozzátette: ez versenyhátrányt is jelent a gazdák számára.

Várhelyi Olivér szerint

ha az uniós gazdáknak biztonságos termékeket kell gyártaniuk, akkor elvárható, hogy az unión kívüli országokból érkező termékeknek is meg kell felelniük a magas standardoknak.

Hozzátette ugyanakkor, hogy megvannak azok az engedélyezési eljárások, amelyek által ezek a termékek beléphetnek az uniós piacra. Hangsúlyozta, a tagállamoknak kell biztosítaniuk, hogy a határokon a megfelelően szakképzett személyzet kiszűri a potenciálisan veszélyes termékeket. A biztosjelölt szerint ebben a kérdésben alapvetően egészségügyi kockázatról van szó, nem a versenyhátrányról.

Egy az élelmiszerbiztonságra vonatkozó további kérdésre válaszolva a biztosjelölt elmondta: az Európai Bizottság szavatolni szeretné, hogy mindenki számára hozzáférhető legyen a biztonságos, Európában előállított élelmiszer.

"El szeretnénk érni az importfüggetlenséget az élelmiszerágazat területén is" - fogalmazott Várhelyi Olivér, hozzátéve, ez jobb és kiszámíthatóbb jövőt biztosít a gazdák számára is.

Aláhúzta, az Európai Bizottság az szeretné, hogy az unióban termelt élelmiszerekre vonatkozó szigorú szabályokkal azonos előírások vonatkozzanak a behozott élelmiszerekre is. "Biztosítani kívánjuk tehát, hogy minden szabályt betartsanak az importált élelmiszerek esetében is" - fogalmazott.

Az úgynevezett új élelmiszerekre vonatkozóan, köztük az olyan termékekre, mint a laboratóriumban előállított hús, a biztosjelölt azt mondta: bízni kell az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóságban, amely meg tudja állapítani, mit lehet biztonságosan elfogyasztani.

Azzal összefüggésben, hogy mandátuma során támogatná-e a biztonságos abortuszhoz való hatékony és legális hozzáférést, Várhelyi úgy érvelt, hogy ez a terület nem az ő hatáskörébe tartozik, mivel nem orvosi, hanem alkotmányos és emberi jogi kérdés, és egy adott társadalom választásán alapul. Az abortusszal kapcsolatos jog - mint rámutatott -, nem uniós kompetencia. Ahhoz, hogy az abortusz kérdése az unió illetékességébe tartozzon, az alapszerződések megváltoztatására van szükség.

Az állatjólét kérdésével kapcsolatban kiemelte: a kérdés megválaszolásába be kell vonni a gazdákat is, hogy olyan gyakorlati megoldásokat lehessen kidolgozni, amelyek javítják az állatjólétet, és a gazdáknak is segítenek. Várhelyi Olivér hangsúlyozta: meg kell szüntetni a ketreces állattartást, de ezen a területen is együtt kell működni az állattenyésztőkkel.

Címlapról ajánljuk
Hová merült a GUGI, az orosz mélytengeri különleges egység?

Hová merült a GUGI, az orosz mélytengeri különleges egység?

Nyugati illetékesek már a mostani, állítólagos tengeri szabotázs előtt emlegették az orosz flotta különleges egységét, a GUGI-t. Források szerint ez egy olyan elit egység, amely titkos és különösen összetett feladatokra képes a tenger mélyén.

Orbán Viktor: meg kell barátkoznunk olyan fogalmakkal, mint a gazdasági semlegesség és a nemzeti önérdek

Sikerült növelni nemzetközi szinten az ország mozgásterét, és komoly előnyökkel járhat Magyarország számára az amerikai elnökválasztás eredménye - egyebek mellett erről beszélt Orbán Viktor a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) ülésén csütörtökön Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24 csoport alapító tulajdonosa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×