eur:
404.27
usd:
374.43
bux:
76478.67
2024. november 7. csütörtök Rezső
Várhelyi Olivér, az Európai Bizottság bővítésért és szomszédságpolitikáért felelős tagja érkezik az EU-tagországok külügyminisztereinek informális találkozójára Prágában 2022. augusztus 31-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Martin Divisek

Várhelyi Olivér biztosjelölti pótvizsgára kényszerül, a Fidesz szerint "politikai cirkusz" zajlik

A magyar biztosjelöltnek írásbeli kérdésekre kell válaszolnia - már nem először - szóbeli meghallgatása után. A legtöbb magyar EP-képviselőt adó Fidesz képviselői szerint szakmailag nem lehet belekötni Várhelyi Olivérbe, és nem is történt ilyen.

Hosszú volt Várhelyi Olivér magyar EU-biztosjelölt szerda esti meghallgatása az Európai Parlament Környezetvédelmi, Közegészségügyi és Élelmiszer-biztonsági, illetve Mezőgazdasági Bizottságában. Szakmai felkészültségét ráadásul írásban is meg kell erősítenie a Politico tudósítása szerint.

Posztja az egészségügyért és állatjólétért felelős biztosi pozíció lenne.

A meghallgatás után a Megújuló Európa képviselőcsoport közleményben fejezte ki, hogy a biztos nem felelt meg minden elvárásnak, így egyelőre nem támogatják; Sara Matthieu, a Zöldek képviselője, a Környezetvédelmi, Közegészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Bizottság koordinátora külön közölte, hogy nem győzte meg őt a politikus.

Az írásbeli "kör" határideje hétfő, addig kell visszaküldenie választ még felmerült kérdésekre. Azt követően a szakbizottságok vezetői egy újabb értékelő találkozót tartanak, amely után szavazás következik, ahol kétharmados többség szükséges a jelölt biztossá választásához. Amennyiben nem támogatják ilyen arányban, Várhelyi sorsáról a bizottságok teljes tagsága szavaz majd, ott egyszerű többség elég.

Nem ez az első bizottsági meghallgatás, ahol Várhelyi Olivér írásbeli fordulóra kényszerül.

Fideszes álláspont

Dömötör Csaba fideszes EP-képviselő szerint az Európai Parlament baloldali többsége politikai cirkusszá tette Várhelyi Olivér biztosjelölt meghallgatását. A politikus Ferenc Viktóriával, a Fidesz EP-képviselőjével közösen tartott sajtótájékoztatóján rendkívül meggyőzőnek nevezte a magyar biztosjelölt szerda esti meghallgatását, amelyen "Várhelyi Olivér három órán keresztül válaszolt a képviselők gyakran személyeskedésbe hajló kérdéseire". Mint mondta, Várhelyi Olivér részletesen ismertette az egészségügy erősítéséről, tervezett megelőzési programokról, illetve az egészségügyet segítő digitális fejlesztésekről szóló elképzeléseit, illetve kitért állatjóléti intézkedésekre is.

Rámutatott arra is, hogy Várhelyi Olivér egyike azon öt biztosjelöltnek, akik rendelkeznek tapasztalattal az Európai Bizottság működéséről, mert az elmúlt öt évben már betöltött biztosi pozíciót, és kiemelte, hogy e tisztségében rendszeresen állt az Európai Parlament rendelkezésére.

"Az Európai Néppárt, benne a Tisza Párttal, alkut kötött a baloldali frakciókkal arról, hogy biztosan nem engedik át és második körre kötelezik Várhelyi Olivért"

- jelentette ki továbbá.

Mint mondta, Manfred Webernek, az Európai Néppárt vezetőjének ez az alku "személyes bosszút jelent", mert Magyarország korábban nem támogatta, hogy ő legyen az Európai Bizottság elnöke. Mindazonáltal leszögezte: bízik benne, hogy "végül a józan ész győz", és az EP-képviselők is úgy látják majd, hogy az új Európai Bizottságnak mihamarabb meg kell kezdenie a munkát.

Ferenc Viktória - aki a környezetvédelmi szakbizottság részéről vett részt a meghallgatáson - úgy vélte, Várhelyi Olivér minden jelenlévő számára meggyőző teljesítményt nyújtott, "minden, a megbízólevelében szereplő témát lefedett válaszaival". "Világos válaszai, tiszta víziója a meglévő biztosi tapasztalatával együtt garancia arra, hogy olyan tagja legyen a biztosi kollégiumnak, aki teljes mértékben tiszteletben tartja a tagállamok szuverenitását, előtérbe helyezi az uniós polgárok érdekeit, és biztosítja az Európai Unió versenyképességét" - jelentette ki. Hozzátette: éppen ezért elfogadhatatlan, hogy az értékelés alapját nem szakmai szempontok jelentették.

Címlapról ajánljuk
Áll a bál Németországban: a CDU/CSU már januárban új választást tartana

Áll a bál Németországban: a CDU/CSU már januárban új választást tartana

Az Olaf Scholz kancellár által menesztett szabad demokrata pénzügyminiszter nem adja fel. Christian Lindner, aki a liberális FDP elnöke, máris jelezte, hogy pártját sikere akarja vezetni a jövő év első negyedében tartandó rendkívüli parlamenti választásokon. Az ellenzék januári választásokat sürget, az államfő felelősségteljes pártpolitikai magatartást.

Orbán Viktor: a válaszok, amelyeket most fogunk adni, évtizedekre meghatározhatják Európa jövőjét

A magyar miniszterelnök beszédével elkezdődött az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti tanácskozása a Puskás Arénában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.07. csütörtök, 18:00
Magyarics Tamás
külpolitikai szakértő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora
Amerikai elnökválasztás 2024: Trump hatalmasat győzött, de még tart a Képviselőházért vívott harc

Amerikai elnökválasztás 2024: Trump hatalmasat győzött, de még tart a Képviselőházért vívott harc

A tegnapi nappal pont került a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldőlt, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak fogják hívni. Trump hatalmas lendülettel indult: behúzta Észak-Karolinát és Georgiát is, magyar idő szerint szerda reggel pedig Pennsylvaniát is megnyerte, ezzel győzött a választáson. Később az összesítés alapján világossá vált: Trump minden billegő államot megnyert. Úgy néz ki, a szövetségi törvényhozásban is többsége lehet a Republikánus Pártnak, a szenátusban legalábbis biztosan. A képviselőházi erőviszonyok nagy eséllyel a híresen lassan számoló Kalifornián múlhatnak. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×