eur:
408.84
usd:
389.48
bux:
80165.64
2024. december 14. szombat Szilárda
Donald Trump volt amerikai elnök, republikánus jelölt beszédet mond az amerikai elnökválasztás és kongresszusi választások utáni eredményvárón a floridai West Palm Beachben 2024. november 6-án hajnalban.
Nyitókép: MTI/AP/Alex Brandon

Komoly gazdasági tervei vannak Donald Trumpnak

Az Egyesült Államok frissen megválasztott elnöke a kampányban számos intézkedést vázolt fel a megfizethetőbb élet elérése és a gazdaság megerősítése érdekében.

A Fehér Házba visszatérő elnök úgy látja, sok gondot kell megoldani hazájában. A kampányában vázolt tervek – melyek részletekbe menően többnyire nem ismertek – szinte mindegyikéhez kongresszusi jóváhagyásra lenne szükség, ahol még nem biztos a republikánus többség nélkül, csak a Szenátusban. A CNN mindazonáltal összeszedte, milyen célokat tűzött ki a republikánus politikus.

Megfizethetőbb élet

A volt elnök többször is felrótta demokrata ellenfelének, Kamala Harrisnek az elmúlt években tapasztalt ármelkedést. Megígérte, hogy megfordítja az irányt, és csökkenti a gáz, az élelmiszerek és más alapvető termékek árát, bár nem árult el részleteket arról, hogy ezt miként érné el. Trump többször is kijelentette, hogy az olaj- és gáztermelés fokozásával le fogja szorítani az árakat. Megígérte, hogy több fúrást tesz lehetővé és visszavesz a bürokratikus szabályokból.

Megfizethetőbbé kívánja tenni a lakhatást, és bár sok konkrétum erről nem derült ki, az elhangzott, hogy növeli a kínálatot az által, hogy megszabadul a költségeket növelő egyes szabályozásoktól, illetve megnyit néhány szövetségi területet nagyszabású lakásépítések számára. Azt is elmondta, hogy a csökkenő kamatlábak miatt a jelzáloghitelek kamatai 3 százalékra vagy még alacsonyabbra fognak süllyedni elnöksége idején, ami a finanszírozást olcsóbbá teszi a lakásvásárlók számára. (Az elnököknek azonban nincs közvetlen hatásuk a kamatlábak alakulására.)

Trump az okmányokkal nem rendelkező bevándorlókat is hibáztatta a lakhatási költségek megemelkedéséért, a helyzeten tömeges kiutasításokkal és a számukra bevezetendő jelzáloghitel-tilalommal változtatna.

Ellentétben az első ciklusát megelőző időszakkal, mostani kampányában a republikánus politikus nem helyezett nagy hangsúlyt az egészségügy kérdésére. Amikor egy szeptemberi vitán megszorongatták ebben az ügyben, Trump annyit mondott, hogy "vannak tervei". J. D. Vance alelnökjelölt igyekezett kitölteni a fehér foltot néhány októberi választási gyűlésen, de nem volt minden egyértelmű. Például az Obamacare átalakításaival kapcsolatban először támogatólag nyilatkozott, majd elállt a változtatási javaslattól.

Alacsonyabb adók

Donald Trump előző elnöki ciklusának egyik "nagy dobása" volt a 2017-es "Tax Cuts and Jobs Act", az úgynevezett TCJA, amely a legtöbb ember számára csökkentette az adókat. A demokraták gyakran azért szidták, mert a változtatások aránytalanul nagy hasznot hajtanak a gazdagok számára. Az intézkedések hatálya 2025-ben lejár. Az szja- és ingatlanadó-csökkentések meghosszabbítása Trump egyik fontos ígérete volt.

A TJCA 35 százalékról 21-re csökkentette korábban társaságiadó-kulcs legfelső értékét, ezt bizonyos vállalatok számára 15 százalékra vinné le a republikánus elnök, emellett további adójóváírási könnyítést is ígért a cégeknek.

A megválasztott elnök ezek mellett is egy sor célzott adókedvezményt lengetett be, beleértve a borravalók, a társadalombiztosítási juttatások és a túlóradíjak szövetségi adójának megszüntetését. Az időskorúakat mint nagy szavazócsoportot megszólítva például Trump azt ígérte, hogy az állami társadalombiztosítási juttatásokban részesülőknek (Social Security; általában így hivatkoznak a szövetségi öregségi, túlélői és rokkantsági biztosítási – OASDI – programra) többé nem kell majd adót fizetniük a havi juttatások után. Most a kedvezményezettek körülbelül fele – főként a magasabb jövedelműek – fizet ilyet.

Ezen intézkedések kritikája, hogy jelentősen csökkentik a program finanszírozásához szükséges bevételeket, ami, ha nem pótolják őket máshogyan, 2031-ig kimerítheti a program vagyonkezelői alapjait, és a belépők ellátási összegeinek nagyjából 30 százalékos csökkentéséhez vezethet.

A középosztályt támogatná Trump azzal, hogy átmenetileg 10 százalék körül korlátozná a hitelkártya-kamatokat – ez a jelenlegi kamatláb kevesebb mint fele. Az autóhitelek után fizetett kamatot teljes mértékben levonhatóvá tenné az adóból, hasonlóan a népszerű jelzáloghitel-kamatlevonáshoz, hogy ezzel ösztönözze az autóvásárlást. Az intézkedést ellenzők szerint ez csak a vagyonosabbaknak jó.

Az idősebbeknek ígérte még meg az otthoni ápolás segítését és a gondozóhiány csökkentését, illetve szeretné változatlanul hagyni a nyugdíjkorhatárt.

Lejjebb vinné Trump az elektronikus autók után fizetendő terheket is. Mindemellett olyan homályosabb ígéretei is voltak, hogy váljon az USA a világ legnagyobb energiatermelőjévé, illetve ipari nagyhatalommá.

Kereskedelem, vámok

Donald Trump többször elismételte, hogy újbóli megválasztása esetén 10 vagy 20 százalékos átfogó vámot vet ki az Egyesült Államokba érkező minden importra, valamint 60 százalékkal emeli a kínai importra kivetett vámot. Emellett 100 vagy 200 százalékos vámot vetne ki a Mexikóban gyártott autókra, illetve a gyártást az Egyesült Államokból Mexikóba áthelyező cégek termékeire. Külön is hangsúlyozta, hogy újratárgyalja a saját kormánya által Mexikóval és Kanadával kötött USMCA kereskedelmi megállapodást.

Ezeket azzal indokolja, hogy a vámok fellendítik az amerikai gyártást, munkahelyeket teremtenek, és dollármilliárdokat hoznak be más célok – például az adócsökkentések – fedezésére.

Szólt még korábban arról, hogy megtartaná az amerikai dollárt a világ tartalékvalutájaként.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.16. hétfő, 18:00
Freund Tamás
a Magyar Tudomány Akadémia elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×