Az Európai Unió Bírósága pénteken jogszerűnek minősítette a nemzetközi közúti szállítást, fuvarozási ágazatot szabályozó mobilitási csomag érvényességét, viszont eltörölte azt a kötelezettséget, hogy a járműveknek nyolchetente vissza kell térniük a fuvarozási vállalkozás működési központjába - olvasható a luxembourgi székhelyű testület közleményében.
A bíróság ez utóbbi rendelkezés megsemmisítését azzal indokolta, hogy az uniós jogalkotó nem bizonyította, hogy elegendő adat állt rendelkezésére ahhoz, hogy értékelni tudja ezen intézkedés arányosságát.
Az EU által 2020-ban elfogadott mobilitási csomag megsemmisítése érdekében hét uniós ország - Magyarország, Litvánia, Bulgária, Románia, Ciprus, Málta és Lengyelország - nyújtott be keresetet.
A tagállamok a többi között vitatták azt a rendelkezést, amely megtiltja a járművezetőknek, hogy heti pihenőidejüket a járműben töltsék. Kifogásolták továbbá a második generációs intelligens menetíró készülékek beépítésére vonatkozó kötelezettség időpontjának előrehozatalát, valamint általánosságban a fent említett tilalom és kötelezettség hatálybalépése időpontjának meghatározását is.
A mobilitási csomag célja, hogy különböző jogszabályok bevezetésével javítsák a járművezetők munkakörülményeit az EU országaiban, az első rendelkezések 2020. augusztus 20-tól léptek hatályba.
KezdőlapKülföldItt a vége, elbukták uniós keresetüket a keleti tagállamok, köztük Magyarország
Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.
A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
Az Európai Unió kereskedelmi kereteit meg kell erősíteni, többek között egy átfogó vámreformmal és egy új vámhatóság létrehozásával, emellett az együttműködés mélyítésére kell törekedni az Egyesült Államokkal és más térségekkel – többek között ezeket mondta Maros Sefcovic uniós biztosjelölt Brüsszelben, az Európai Parlament illetékes szakbizottságainak meghallgatása során hétfőn.