eur:
411.01
usd:
390.71
bux:
79220.94
2024. november 21. csütörtök Olivér
Az OceanGate Expeditions által 2023. június 20-án közreadott, dátummegjelölés nélküli kép a Titan elnevezésű merülőhajójukról. A Titan június 18-án indult útnak a Titanic roncsaihoz, de a Polar Prince kanadai jégtörő kutatóhajó, amelyről a Titant a vízbe bocsátották, a merülőhajó indulása után egy óra 45 perccel elveszítette vele a kapcsolatot. A Titán fedélzetén öten tartózkodnak, köztük van Hamish Harding brit milliárdos, valamint családja közleménye szerint egy pakisztáni származású Nagy-Britanniában élő üzletember, Shahzada Dawood és 19 éves fia is.
Nyitókép: MTI/AP/OceanGate Expeditions

Titan-katasztrófa - Az utolsó üzenet: "itt minden rendben"

A felrobbant búvárhajó és az azzal kapcsolatot tartó Polar Prince hajó személyzete között lezajlott beszélgetés végét, illetve a Titan útjának teljes rekonstrukcióját is bemutatták a hétfői tárgyaláson. A hangfelvétel szerint a két hajó közötti üzenetváltások végén a Titan legénysége utoljára azt közölte, hogy "itt minden rendben".

Hétfőn Charleston megyében megkezdődött a 2023 júniusában felrobbant amerikai mélytengeri búvárhajó, a Titan katasztrófáját feltáró meghallgatássorozat.

Az amerikai parti őrség az első napon azt a töredékes hangfelvételt és animációs filmet mutatta be, amely a Titan és a vele kapcsolatot tartó Polar Prince hajó személyzete között lezajlott beszélgetés végét, illetve a búvárhajó útjának a teljes rekonstrukcióját mutatta be. A hangfelvétel szerint a két hajó közötti üzenetváltások végén a Titan utoljára azt közölte, hogy "itt minden rendben", miközben az aktuális mélységével és merülési súlyával kapcsolatos kérdésekre válaszolt.

A Titan mélytengeri búvárhajó minden valószínűség szerint 2023. június 18-án merülés közben roppant össze több ezer méter mélységben öt emberrel a fedélzetén, miközben vizsgálati céllal közelítette meg az 1912-ben elsüllyedt Titanic roncsait. A búvárhajót napokig keresték, hogy utasait épségben kimenthessék, de a katasztrófában mind az öt ember, így Stockton Rush, az OceanGate vállalat alapító elnök-vezérigazgatója, Hamish Harding brit üzletember, Paul-Henry Nargeolet francia Titanic-kutató, valamint Sazada Davúd vállalkozó, Pakisztán egyik leggazdagabb embere és 19 éves fia, Szuleman is meghalt.

A parti őrség a Titan korábbi történetére kitérve azt is közölte, hogy

a búvárhajót üzemeltető OceanGate magán tengerkutató vállalat a hajótest állapotát sohasem vetette alá független vizsgálatnak,

valamint azt is, hogy 2022 és 2023 között a hajót hét hónapig olyan körülmények között tárolták, amikor ki volt téve az időjárás hatásainak és változásainak. A Titant elvileg 4000 méteres merülési mélységre tervezték, sajtóhírek szerint több biztonsági kifogás is felmerült vele szemben. Roncsait 2023. június 22-én találta meg egy, a felszínről irányítható kanadai mélytengeri kutatóeszköz a tenger fenekén, csaknem 4 ezer méteres mélységben, mintegy 300 méterre a Titanic roncsaitól.

A Pentagon egyik illetékesének közlése szerint a haditengerészet szigorúan titkos tengerakusztikai berendezése az eltűnés napján feltehetően robbanásból, illetve összeroppanásból eredő hangot észlelt.

A parti őrség korábbi közleménye szerint a várhatóan két hétig tartó első meghallgatás célja a katasztrófa okainak és körülményeinek részletes feltárásán kívül az, hogy az adatok alapján és a tanulságok levonásával tegyék elkerülhetővé a hasonló szerencsétlenségek megismétlődését. A szervezet szóvivője hétfőn közölte: egyelőre nem tudtak minden illetékest és tanút beidézni, de hangsúlyozta, hogy munkájukat a tengerészeti ellenőrző hatósággal összehangoltan végzik, így a vizsgálat kiterjesztése érdekében további meghallgatások várhatók.

Címlapról ajánljuk
Hová merült a GUGI, az orosz mélytengeri különleges egység?

Hová merült a GUGI, az orosz mélytengeri különleges egység?

Nyugati illetékesek már a mostani, állítólagos tengeri szabotázs előtt emlegették az orosz flotta különleges egységét, a GUGI-t. Források szerint ez egy olyan elit egység, amely titkos és különösen összetett feladatokra képes a tenger mélyén.

Orbán Viktor: meg kell barátkoznunk olyan fogalmakkal, mint a gazdasági semlegesség és a nemzeti önérdek

Sikerült növelni nemzetközi szinten az ország mozgásterét, és komoly előnyökkel járhat Magyarország számára az amerikai elnökválasztás eredménye - egyebek mellett erről beszélt Orbán Viktor a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) ülésén csütörtökön Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24 csoport alapító tulajdonosa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×