eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Kína új, lopakodó technológiájú fregattja. Forrás: X / Varun Karthikeyan
Nyitókép: Forrás: X / Varun Karthikeyan

Különleges hadihajót villantott Kína, és van rajta egy rejtélyes fegyver is – itt vannak a részletek

A szaksajtót világszerte izgalomban tartja az a fénykép, amely a legújabb, lopakodó technológiával épült kínai fregattról készült.

A hadihajó furcsa, kissé szögletes, de amúgy rendkívül elegáns formája arra utal, hogy a tervezők szerették volna a lehető legjobban mérsékelni a fregattról visszaverődő radarjeleket, és ezzel minél nehezebben észrevehetővé tenni a hajót – írja a Navy Recognition.

A portál szerint azonban az igazi szenzációt a hajó közepén, a felépítmény tetején látható eszköz képe keltette. Első ránézésre valamiféle légvédelmi fegyvernek látszik, de egyetlen ismert kínai rendszerhez sem hasonlít. Leginkább olyan, mint egy rakétaindító, csak éppen a kilövőegység hiányzik róla. Ebből több szakértő is arra következtetett, hogy az eszköz olyan különleges platform lehet, amelyre esetleg lézerfegyvert lehet telepíteni.

Kína előrehaladott kísérleteket folytat nagy energiájú lézerek fegyverként történő alkalmazásával. Az, hogy esetleg egy ilyen eszközt a legújabb fregatton is kipróbálnák, arra utal: a kínai haditengerészet közel járhat egy gyakorlatban is használható lézerágyú rendszeresítéshez. Más források szerint a platform mérete alapján arra lehet következtetni, hogy védelmi eszközről lehet szó, amely a hajót támadó kisebb repülők vagy tengeri drónok, esetleg cirkálórakéták ellen lehet hatékony.

Egyébként az új kínai fregatt önmagában is figyelemre méltó, kialakítását tekintve leginkább a svéd Visby-osztályú lopakodókhoz hasonló. Úgy tudni, hogy a fregattot egy újfajta, elektromos meghajtással látták el, hasonlóan az amerikai haditengerészet Zumwalt rombolóin működő rendszerhez.

Ez nem számítógépes grafika, hanem egy valódi fényképfelvétel az amerikai haditengerészet Zumwalt rombolójáról. Forrás: Wikipédia
Ez nem számítógépes grafika, hanem egy valódi fénykép az amerikai haditengerészet Zumwalt rombolójáról. Forrás: Wikipédia

Persze a kínai hadihajó sokkal kisebb, mint az amerikai. A szakportál igen figyelemre méltónak nevezi azt a tényt, hogy a kínaiak rendkívül rövid idő alatt voltak képesek megtervezni és legyártani az új fregattot. Az azonban egyelőre nem világos, hogy csupán egyedi, kísérleti járműről, vagy egy új hajóosztály első tagjáról van-e szó. A nyugati szakértők egy része úgy látja: a kínaiak az új fregattal szerzett tapasztalatok alapján egy nagyobb, az amerikai Zumwalt-osztályhoz hasonló hadihajót akarnak kifejleszteni.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×