eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Dick Schoof új holland miniszterelnök (j) integet elődjének, Mark Rutténak (b), amint kerékpárjával elhagyja a hágai kormányfői hivatalt 2024. július 2-án. Középen Gert-Jan Buitendijk, az Általános Ügyek Minisztériumának főtitkára. Több mint fél évig tartó kormányalakítási tárgyalások után a mai napon Vilmos Sándor holland király előtt letette az esküt a Schoof miniszterelnök vezette új holland kormány.
Nyitókép: Dick Schoof új holland miniszterelnök (j) integet elődjének, Mark Rutténak (b), amint kerékpárjával elhagyja a hágai kormányfői hivatalt 2024. július 2-án. MTI/EPA/ANP/Remko De Waal

Csalódnak a politikusokban a hollandok

A hollandiai lakosok mintegy 60 százaléka nem bízik a politikában, mert úgy véli, hogy a kormány nem áll eléggé az állampolgárok mellett - olvasható a holland Társadalmi és Kulturális Tervezési Ügynökség (SCP) kedden közzétett felmérésében.

A Dick Schoof vezette jobboldali kormány júniusban lépett hivatalba, de a választók továbbra is úgy érzik, hogy a politikai vezetés - ígéretei ellenére - keveset tesz azért, hogy megoldást kínáljon olyan összetett kérdésekre, mint a bevándorlás, a magas megélhetési költségek, a lakáshiány és az éghajlati válság.

A felmérésben részt vevők nagy többsége szerint továbbá a kormány nem fordít kellő figyelmet az alacsonyabb jövedelműek, a fejletlenebb régiókban élők, a fiatalok, a fogyatékossággal élők, az alacsonyabb iskolai végzettségűek valamint idősek érdekeire.

A politika kevéssé veszi figyelembe a "hétköznapi, keményen dolgozó holland embereket" és vagy a "középosztálybeiket" - olvasható a felmérés következtetéseiben.

A SCP szerint a választópolgárok olyan politikusokat szeretnének a vezetésben látni, akik szoros kapcsolatban állnak a lakossággal.

Azok az emberek, akik nem érzik, hogy a politika figyelmet fordít rájuk, egyre kevésbe elégedettek a holland demokrácia helyzetével. Ez egyeseknél dühhöz, frusztrációhoz vagy tehetetlenséghez, másoknál pedig teljes kiábrándultsághoz vezet - hívta fel a figyelmet az ügynökség.

Az SCP azt tanácsolta a politikusoknak, hogy járjanak többet az országban, és lépjenek kapcsolatba a polgárokkal. "Úgy tűnik, sok ember vágyik a lakossággal szoros kapcsolatban álló, figyelmes politikusokra" - olvasható a kutatásban.

Az ügynökség szerint a választópolgárok magas elvárásokat támasztanak a politikai vezetéssel szemben, ezért a bizalom helyreállítása érdekében fontos, hogy a kormány konkrét eredményeket érjen el olyan fontos kérdésekben, mint például a migráció és az éghajlatváltozás.

"Fontos, hogy a politikusok nyílt vitát folytassanak a lényeges társadalmi kérdésekről, nyíltan kell, hogy jelezzék azt is, hogy mennyit képesek tenni a problémák megoldása érdekében. Azzal, hogy átláthatóvá teszik az érdekek mérlegelésének demokratikus folyamatát, irányt is adhatnak a politikai és társadalmi vitának" - olvasható a felmérésben.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×