eur:
406.46
usd:
385.97
bux:
77766.32
2024. november 15. péntek Albert, Lipót
Statue and dome of the church of La Merced with the church of Xalteva in the background during sunset. Granada, Nicaragua
Nyitókép: Carles Navarro Parcerisas

Megadóztatják az egyházakat Nicaraguában

A nicaraguai egyházaknak és vallási szervezeteknek ezentúl jövedelemadót kell fizetniük, miután a kormány hatályon kívül helyezte azt a törvénycikket, amely mentesítette őket ez alól.

A hatóságok egyben bejelentették 151 civil szervezet bezárását - derült ki a hivatalos közlönyben ismertetett határozatból.

A mentesítés hatályon kívül helyezése része annak a törvényi reformnak, amelyet a kormány a nem kormányzati szervezetek feletti ellenőrzés szigorítása érdekében indított.

A múlt pénteken a kormány új törvényt fogadott el, amely előírja, hogy a civil szervezetek csak állami szervekkel "szövetségben" dolgozhatnak.

A törvény hatályon kívül helyezett szakasza mentesítette az egyházakat és a jogi személyiséggel rendelkező vallási szervezeteket a kizárólag vallási célokra szánt tevékenységekből és vagyonból származó jövedelem utáni adófizetés alól.

Mostantól éves jövedelmük 30 százaléka után kell adózniuk.

Az Emberi Jogok Amerikaközi Bizottsága bírálta a "polgári és demokratikus tér szándékos bezárását", és elítélte az intézkedést, amely szerinte "súlyosan korlátozza a civil társadalom képességét, hogy aktívan részt vegyen a politikai, társadalmi, kulturális és vallási életben".

Az Egyesült Államok csütörtökön elítélte ezeket az "igazságtalan bezárásokat" - olvasható Brian Nichols Latin-Amerikáért felelős külügyi államtitkár-helyettesnek az X közösségi portálra feltett üzenetében. Nichols egyben elítélte "a vallási rendek és hitközségek tagjainak erőszakos zaklatását, fogva tartását és elnyomását Nicaraguában".

Kedden az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosságának szóvivője, Liz Throssell a nem kormányzati szervezetek bezárását "mélységesen aggasztó döntésnek" nevezte "egy olyan országban, amely az elmúlt években a polgári tér eróziójától és a szabadság indokolatlan korlátozásától szenvedett".

Az ENSZ szerint összesen mintegy 5300 civil szervezetet oszlattak fel 2018 és a kormányellenes tüntetések óta, amelyek három hónap alatt több mint háromszáz ember halálát okozták. A tüntetések óta a rendszer feltételezett ellenzőinek százait börtönözték be.

Címlapról ajánljuk
Dánielisz Ágnes: a koronavírus mellett rengeteg más kórokozó is fertőz most, de az influenza nem

Dánielisz Ágnes: a koronavírus mellett rengeteg más kórokozó is fertőz most, de az influenza nem

Harminc százalékkal emelkedett a légúti fertőzés tüneteivel orvoshoz fordulók aránya múlt héten. A betegek mintegy tizenkét százaléka covidos, az influenza egyelőre elhanyagolható mértékben van jelen - mondta az InfoRádióban a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ Járványügyi és Infekciókontroll főosztály vezetője.

Orbán Viktor: Szerbia a legfontosabb ország a magyar biztonság szempontjából

A magyar biztonság szempontjából Szerbia a legfontosabb ország, ezért újabb magyar-szerb beruházásokat határoztak el a kőolajszállítás, a gázszállítás, a villamosvezeték-építés, a földgáz-kereskedelem és a földgáztárolás kérdésében, valamint megállapodtak a Röszke-Horgos határátkelőhely modernizálásáról is - közölte Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön, a magyar-szerb stratégiai együttműködési tanács ülése után.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.15. péntek, 18:00
Hegedűs Éva
a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×