A dél-kínai-tengeri Spratly-szigetcsoport fölött járőröző Fülöp-szigeteki repülőgépre jelzőrakétákat lőttek a kínai hadsereg által megszállt egyik szigetről. Az eset még csütörtökön történ, amiről szombaton számoltak be Fülöp-szigeteki kormányzati illetékesek.
Elmondásuk szerint a halászati hivatal Cessna repülőgépe csütörtökön a Subi-zátony közelében repült, amikor jelzőrakétákkal kezdték lőni a kínai hadsereg által megszállt egyik katonai bázissá átalakított szigetről.
Az illetékesek arra nem tértek ki, hogy mennyire közelítették meg a jelzőrakéták a repülőgépet, vagy hogy a repülőgép folytatta-e az útját, hogy megfigyelje az orvvadászokat a Fülöp-szigetek nemzetközileg elismert kizárólagos gazdasági övezetében.
A kínai külügyminisztérium közleményében azt hangsúlyozta, hogy augusztus 22-én "két Fülöp-szigeteki katonai repülőgéppel szembeni ellenintézkedésre került sor, miután azok kínai légtérbe hatoltak."
Kína és a Fülöp-szigetek vitában áll az energiaforrásokban és halban gazdag, stratégiai fontosságú Dél-kínai-tengerrel kapcsolatban, amelyen évente sok milliárd dollár értékű árut szállítanak. Peking a terület szinte egészét magának követeli, de a Fülöp-szigetek - akárcsak Vietnam, Malajzia és Brunei - is igényt tart bizonyos területekre.
Kína figyelmen kívül hagyja a hágai Állandó Választottbíróság ítéletét, amely 2016-ban Manila igényét ismerte el jogosnak.