eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A nemzetközi űrállomás (ISS). Forrás: Wikipédia
Nyitókép: Forrás: Wikipédia

Hetek óta képtelen hazahozni az űrhajósait a NASA

Három hónapja indult útnak a Boeing Starliner kétfős legénységgel a Nemzetközi Űrállomásra, és az utazás mindössze egy hétig tartott volna, ám a visszaindulást műszaki okok miatt többször is el kellett halasztani. Egyes források szerint lehetséges, hogy a NASA a SpaceX-től kér segítséget asztronautái hazahozásához.

A Starliner 24 órás utazása során már érkeztek jelentések arról, hogy kisebb hibák, például héliumszivárgás és a hajtóműveket érintő meghibásodások léptek fel a fellövést követően - írja az Ars Technika cikke nyomán a Portfolio.

Mark Nappi, a Boeing egyik vezető munkatársa akkor úgy fogalmazott, hogy mindössze jelentéktelen problémákról van szó, és a következő küldetésre mindet megoldják. Ám az elmúlt hetekben kiderült, hogy a gondok komolyabbak lehetnek, mint először gondolták, így az űrhajó hazatérését többször is el kellett halasztani. Mint írják,

a vezérlőrendszer több hajtóművének meghibásodása különösen aggasztó volt, mivel ezek elengedhetetlenek az űrhajó irányításához az ISS-ről való induláskor és a Föld légkörébe való belépéshez.

Az előző hetekben a NASA és a Boeing munkatársai intenzív teszteket végeztek az Új-Mexikó államban található White Sands állomáson, majd a földi kísérleteket követően az űrállomáshoz dokkolt Starliner hajtóműveit is kipróbálták. Az amerikai űrügynökség hasznosnak tekintette a teszteket a problémák feltárása szempontjából.

Steve Stich, a NASA kereskedelmi legénységi programjának (Commercial Crew Program) vezetője nemrégiben még úgy nyilatkozott, hogy rengeteg jó oka van a NASA-nak, hogy a Boeing által tervezett Starlinerre támaszkodjon a küldetés befejezése során.

Ám az Ars Technika szerint vannak jelek, amik arra utalnak, hogy a problémasorozatot követően a NASA másra bízza a legénység hazahozatalát. Egy, a helyzetet jól ismerő forrás úgy nyilatkozott a lapnak, hogy

50 százalék az esélye annak, hogy a két asztronautát végül a SpaceX Crew Dragon űrhajójával fogják hazaszállítani.

A NASA szóvivője, John Fitch ezzel kapcsolatban azt nyilatkozta, hogy a szervezet minden lehetőséget értékel Butch Wilmore és Suni Williams űrhajósok minél biztonságosabb visszatérése érdekében. Döntés egyelőre még nem született, az ügynökség továbbra is tájékoztatást fog adni a fejleményekről.

A lap azt írja, több jel is arra utal, hogy a NASA leváltani tervezi a Boeinget: július 14-én több mint 260 ezer dollárt fizetett a SpaceX-nek egy vészhelyzetek kezelésével kapcsolatos tanulmány elkészítéséért, bár az űrügynökség szerint ez nem kapcsolódik közvetlenül a Starliner-küldetéshez, ám belsős információk ennek ellenkezőjét állítják – írják.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×