Infostart.hu
eur:
363.13
usd:
308.8
bux:
139459.59
2026. április 14. kedd Tibor
Az ellenséges kétéltű járművek partraszállásának meghiúsítását gyakorolják katonák a Han Kuang hadgyakorlaton a tajvani Hszinpejben (New Taipei City) 2023. július 27-én.
Nyitókép: MTI/AP Cseang Jing-jing

Tajvan megint lemodellezi, ahogy Kína megtámadja

Hétfőn elkezdődött az éves ötnapos hadgyakorlat, amellyel a sziget egy esetleges kínai invázió elleni védelmi felkészültségét tesztelik - jelentette be a tajpeji védelmi minisztérium.

Tajvanon hétfőn elkezdődött az éves ötnapos hadgyakorlat, amellyel a sziget egy esetleges kínai invázió elleni védelmi felkészültségét tesztelik - jelentette be a tajpeji védelmi minisztérium.

Tajvan 1984 óta rendezi meg évente a Han Kuang fedőnevű hadgyakorlatot.

A védelmi tárca tájékoztatása szerint idén Tajpej alapvető infrastruktúrájának védelmére, és a kulcsfontosságú infrastruktúra egész szigetre kiterjedő védelmi felkészültségének fejlesztésére koncentrálnak.

A közlemény szerint idén a látványos elemek, mint a megtervezett tűzerőbemutatók, kimaradnak, viszont nagyobb szerepe lesz egyebek mellett az éjszakai műveleteknek. A hadgyakorlat egyik feladata egy tajpeji kikötő védelme lesz.

A hadgyakorlattal párhuzamosan polgári védelmi gyakorlatok kezdődnek: egy szimulált kínai rakétatámadás miatt fél órára kiürítik a nagyvárosok utcáit, és a mobiltelefonokra próbariasztást küldenek.

A januári általános választások óta fokozódott a Kína és Tajvan közötti feszültség. Pár nappal Laj Csing-tö köztársasági elnök május 20-i hivatalba lépése után Kína nagyszabású hadgyakorlatba kezdett Tajvan blokádját szimulálva.

Tajvan 1949 óta önálló kormányzattal rendelkezik, de a Kínai Népköztársaság szakadár tartományának tekinti a szigetet.

Címlapról ajánljuk
Az emberiség újból a Hold kapujában: itt a menetrend az Artemis küldetése után

Az emberiség újból a Hold kapujában: itt a menetrend az Artemis küldetése után

Hazatért a Földre az Artemis–2 legénysége, miután tíznapos űrutazásukon megkerülték a Holdat, öt évtized után először járt ember égi kísérőnknél. 2028-ban jöhet az „emberes” holdraszállás, a 2030-as években pedig az állandó Hold-bázis. A küldetés jelentőségéről Szabó Olivér Nortont, a Svábhegyi Csillagvizsgáló bemutató csillagásza beszélt az InfoRádióban.

Miniszterek veszítettek a választáson – hatalmas átalakulás az Országgyűlésben, kik jutottak be és kik estek ki?

Noha a végleges parlamenti névsorra még legalább szombatig várni kell – a jogerősre még tovább –, de abból fakadóan, hogy a Fidesz-KDNP képviselői mezőnye 135-ről várhatóan 55-re csökken, a távozó kormány pártjainak soraiból „korszakos” politikusok hiányoznak majd, hacsak nem lesznek a javukra tömeges visszalépések. A Tisza Párt részéről viszont valamennyi ismerős név parlamenti mandátumhoz juthat, akár az EP-ből vagy a Fővárosi Közgyűlésből is.
inforadio
ARÉNA
2026.04.14. kedd, 18:00
Magyarics Tamás
külpolitikai szakértő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora
Kétharmaddal nyert a Tisza Párt - Így reagált az OTP, a 4iG, a Mol

Kétharmaddal nyert a Tisza Párt - Így reagált az OTP, a 4iG, a Mol

A Tisza Párt győzelmével ért véget a vasárnapi országgyűlési választás Magyarországon, ennek hatására pedig máris nagyobb erősödésben van a forint a vezető, illetve a régiós devizákkal szemben is. Az eseményeket követően azonban nem csak a devizapiacon, de a magyar tőzsdén is nagy mozgásokat láthattunk: a BUX történelmi csúcsra ugrott, csakúgy mint az OTP, a Mol, valamint a Richter részvénye is. Eközben viszont rendkívül erős eladói nyomás alá kerültek a NER-papírok: hatalmas mínuszban zárt többek között van a 4iG és az Opus is.  Eközben a nemzetközi befektetői hangulatra részben rányomta a bélyegét, hogy a hétvégén borultak az iráni béketervek, ennek következtében pedig ismét elszállt az olajár, és az európai piacok gyengélkedtek. Az USA-ban viszont emelkedést láttunk, miután Donald Trump arról beszélt, hogy Irán meg akar állapodni. Hasonló témákról is szó lesz következő befektetési konferenciánkon, május 12-én jön a Portfolio Investment Day 2026. Ne hagyja ki az év egyik legizgalmasabb befektetési eseményét! Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×