eur:
402.4
usd:
371.8
bux:
90452.45
2025. március 31. hétfő Árpád
Antony Blinken amerikai külügyminiszter nyilatkozik a kairói repülőtéren Jordániába indulása előtt, 2023. október 15-én.
Nyitókép: MTI/AP/Jacquelyn Martin

Haiti katonai segélyezésébe kezdett az USA - De mi lesz így Ukrajnával?

Republikánus illetékesek levelet is írtak a külügyminiszternek, hogy tisztázódjon, mi most a terv.

Amerikai republikánus vezetők amiatt kritizálják most a Biden-kormányt, hogy önkényesen 60 millió dollár értékű katonai felszerelést küldött a Haitin állomásozó kenyai erőknek - amelyek a helyi bandaháborúk megfékezése végett vannak ott -, a pénzt viszont szerintük Ukrajna megsegítésére kellene felhasználni - írja a Politicóra hivatkozva az Index.

Az ügyben levelet is kapott Antony Blinken külügyminiszter a Képviselőház külügyi bizottságának texasi elnökétől és a Szenátus külügyi bizottságának rangidős tagjától.

A csomag puskákat, lőszert és páncélozott járműveket tartalmaz a szigetre tartó kenyai erők számára. Ezek várhatóan csütörtökön érkeznek – ugyanazon a napon, amikor William Ruto kenyai elnök Washingtonban találkozik az Egyesült Államok vezető tisztviselőivel.

A republikánusok megkérdőjelezik, hogy az Egyesült Államok által támogatott haiti terv valóban sikerre vezet-e, ráadásul nem vázolja fel a beavatkozás konkrét ütemezését, és nem részletezi, hogy az Egyesült Államok mennyi pénzt szánna a misszióra.

A kormányzat részéről közben azt ígérik, hogy az ukrajnai támogatáson nem esik csorba a haiti akció miatt.

Hogy Haitin hogyan, mitől és mikor lehet béke, azt senki nem tudja, de terv sincs rá rövid távra. Az amerikai cél, hogy olyan körülményeket teremtsenek az országban, amelyek közt például választásokat lehet tartani.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
replaced

Az unió komoly változásokat akar, de kiváltható-e az amerikai védelem Európában?

Európa a mozgósítható haderő és bizonyos katonai eszközök tekintetében jelentős mértékben függ az Egyesült Államoktól, a teljes leválás rövid távon nem lehet reális cél – mondta az InfoRádióban Olekszij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány junior kutatója. A biztonságpolitikai szakértő hozzátette: a legnagyobb amerikai függés a kiegészítő eszközöknél figyelhető meg, a logisztikában óriási a lemaradása Európának.

Kiszámolták, mennyibe kerül Ukrajna EU-csatlakozása: fejenként kétmillió forint

A Magyar Külügyi Intézet és a Mathias Corvinus Collegium közös konferenciáján elhangzott, hogy az ukrán uniós csatlakozás teljes költsége öt év alatt majdnem két és fél ezer milliárd euróba kerülne, ami az Európai Unió 2025-ös költségvetésének több mint 12,5-szerese. A részletekről Siklósi Péter, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója számolt be az InfoRádióban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
A magyar tőzsde sem úszta meg az esést

A magyar tőzsde sem úszta meg az esést

Nagyobb eséssel indult a hét az ázsiai tőzsdéken, ezt követően pedig Európában is lefelé vették  az irányt a részvényindexek, miután a piaci szereplőket általánosságban az amerikai recessziós félelmek, illetve a szerdán élesedő vámok aggasztják. Egy ilyen bizonytalan környezetben megfelelő menekülőeszköz az arany: a nemesfém jegyzése ennek megfelelően hétfő reggel újabb történelmi csúcsot ért el. Gazdasági események szempontjából a német kiskereskedelmi forgalom, valamint olasz és német inflációs adatokra ajánlott figyelni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×