Infostart.hu
eur:
384.26
usd:
328.83
bux:
121308.37
2026. január 22. csütörtök Artúr, Vince
Petr Pavel cseh (j) és a hivatalos látogatáson Csehországban tartózkodó Frank-Walter Steinmeier német államfő a prágai várban tartott megbeszélései utáni sajtóértekezlet végén, 2024. április 29-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Michal Turek

Német elnök: a 2004-es uniós bővítés "európai örömpillanat" volt

Az Európai Unió 2004-es bővítését méltatta Prágában Frank-Walter Steinmeier német elnök.

Steinmeier a cseh hivatalai partnere, Petr Pavel oldalán tartott sajtótájékoztatóján felidézte: akkor az EU 15-ről 25 tagállamra bővült, és ezzel további 75 millió állampolgárral gyarapodott.

"Úgy gondolom, hogy az Európai Unió akkori bővítése lenyűgöző példáját mutatja egy nagy jelentőségű és sikeres átalakulásnak Európában, amivel úrrá tudtak lenni a földrész hidegháború idejéből származó megosztottságán" - hangoztatta a német elnök. Az Európai Unió eddigi legnagyobb bővítési hullámának keretében

2004 május elsejével csatlakozott Észtország, Lettország, Litvánia, Szlovákia, Szlovénia, Csehország, Magyarország, Lengyelország, Málta és Ciprus.

Steinmeier mindemellett Németország és Csehország bilaterális kapcsolatait méltatta. "Kapcsolataink sosem voltak jobbak, mint jelenleg" - mondta.

Pavel stratégiai partnernek nevezte Németországot, hozzátéve, hogy "a kölcsönös összefonódás olyan mértékű, hogy máshogy nem is lehetne". A német elnök Csehország uniós csatlakozása 20. évfordulója alkalmából érkezett Prágába. "Biztos vagyok abban, hogy az uniós tagság megváltoztatta Csehországot, de Csehország is megváltoztatta az Európai Uniót" - jelentette ki Steinmeier.

Címképünkön Petr Pavel cseh elnök Prágában üdözli Frank-Walter Steinmeier német államfőt

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.01.22. csütörtök, 18:00
Palkovics László
mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos
Trump újra megszólalt Grönlandról, ugrottak a piacok

Trump újra megszólalt Grönlandról, ugrottak a piacok

Alaposan elromlott a hangulat a világ tőzsdéin, tegnap az amerikai piacok október óta nem látott esést szenvedtek el, miután Donald Trump még a hétvégén vámokkal fenyegette meg azokat az országokat, amelyek ellenzik, hogy az USA megszerezze Grönlandot. Európai vezetők elfogadhatatlannak nevezték az elnök fenyegetéseit, és válaszlépéseket ígértek. Donald Trump ma a Davosi Világgazdasági Fórumon beszélt, és kijelentette, hogy nem fog erőszakot alkalmazni Grönland megszerzésére, este pedig már bejelentette, hogy sikerült megállapodást kötnie. Az elnök kijelentései enyhítették a nyomást a lejtmenetben lévő európai tőzsdéken, majd Amerikában hozzájárultak ahhoz, hogy pluszban zárjanak a vezető részvényindexek. Hasonló témákkal is foglalkozunk a február 24-i befektetési konferenciánkon, a Portfolio Investment Day 2026-on, ahol a piac legjobb szakértői segítenek eligazodni a befektetések világában. Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×