Nick Price, az angol-walesi legfőbb ügyészség (Crown Prosecution Service, CPS) különleges bűncselekmények feltárásával és terrorellenes fellépéssel foglalkozó ügyosztályának vezetője pénteki nyilatkozatában közölte: a vádhatóság felhatalmazta a vádemelésre a Scotland Yardot a 20 éves Dylan Earl ellen, aki a vizsgálat szerint Ukrajnához kötődő nagy-britanniai üzleti érdekeltségek elleni, Oroszország javát szolgáló ellenséges cselekményekben volt részes.
E cselekmények között szerepelt a gyanú szerint az, hogy Earl részt vett egy ukrajnai érdekeltségű kereskedelmi ingatlan ellen márciusban elkövetett gyújtogatásos támadás tervezésében.
A tűz a kelet-londoni Leyton városrészben tört ki egy raktárépületben, amelyben két ukrán állampolgárságú magánszemély üzemeltetett egy üzleti vállalkozást.
Ebben a ügyben gyújtogatás gyanújával korábban két másik ember ellen is vádat emeltek. Egy negyedik vádlott, a 22 éves Jake Reeves ellen külföldi hírszerző szolgálattól származó anyagi előny elfogadása címén indult a minap vádeljárás. Az ügyészség pénteki ismertetésében közölte, hogy a vizsgálat eddigi szakaszában bíróság által elrendelt tájékoztatási korlátozások voltak érvényben, amelyeket az eljáró bírói tanács most oldott fel.
A brit külügyminisztérium a CPS pénteki tájékoztatása után közölte: bekérette Andrej Kelint, Oroszország londoni nagykövetét, és tudatta vele, hogy a brit kormányt mélységesen aggasztják az Oroszország által brit területen és más szuverén országokban elkövetett, rossz szándékú cselekedetekről szóló értesülések.
A tárca ismertetése szerint a brit fél követelte, hogy Oroszország haladéktalanul hagyjon fel ezzel a tevékenységgel.
Nagy-Britannia folytatja az együttműködést szövetségeseivel az Oroszország részéről megnyilvánuló összes fenyegetés elhárítása érdekében - fogalmaz a londoni külügyminisztérium pénteki tájékoztatása.
A hét elején Kína javára végzett kémtevékenyég gyanújával emeltek vádat két brit állampolgár ellen. A vádirat szerint a 32 éves Christopher Berry és a 29 éves Christopher Cash az utóbbi néhány évben államérdekeket sértő módon gyűjtött és adott tovább olyan információkat vagy dokumentumokat, amelyek hasznosnak bizonyulhatnak "egy ellenséges felhasználó számára".
A beszámoló úgy fogalmazott, hogy a két gyanúsított tevékenységének kedvezményezettje "egy külföldi állam, név szerint Kína volt". A londoni alsóház hírszerzési és biztonsági bizottsága tavaly összeállított átfogó helyzetértékelésében megállapította, hogy a kínai hírszerzés "kiterjedt és agresszív érdeklődést" tanúsít Nagy-Britannia és a külföldi brit érdekeltségek iránt, és "válogatás nélkül gyűjti" mind a titkosított, mind a szabadon hozzáférhető információkat.
A 222 oldalas szakbizottsági jelentés szerint Nagy-Britannia nemzetbiztonságára ez a globális kiterjedésű kínai törekvés jelenti a legnagyobb fenyegetést.