A radikális jobboldali Alternatíva Németországnak nevű, 2013-ban alakult párt ellen az év eleje óta tartanak a tiltakozó megmozdulások, mert a párt képviselői állítólag részt vettek egy szélsőjobboldali személyek által szervezett találkozón, amelynek fő témája több millió bevándorló kitoloncolásának terve volt. Az AfD ellen ennek nyomán összefogott a kormánykoalíció és az ellenzék vezető erejének számító konzervatív CDU/CSU pártszövetség is.
Az ok azonban elemzők szerint nem csupán a párt radikális politikájának elítélése volt, hanem az AfD az elmúlt hónapokban rohamosan növekvő országos támogatottságának csökkentését célzó törekvés is. A felmérések ugyanis hónapok óta arról tanúskodtak, hogy az AfD folyamatosan erősödött, olyannyira, hogy a CDU mögött Németország második legnépszerűbb partjává vált.
A rendszeres közvélemény-kutatások adatiból kitűnt az is, hogy a CDU/CSU-tól jobbra álló párt egyre nagyobb fölénnyel előzi meg a kormánykoalíció pártjait, a szociáldemokrata SPD-t, a Zöldek Pártját és a szabad demokrata FDP-t, és különösen az egykori NDK-hoz tartozott keleti tartományokban népszerű.
Ennek pedig különös jelentősége van annak fényében, hogy az idei esztendő egyfajta szuperválasztási év Németországban. Egy évvel a jövő évi országos parlamenti választások előtt idén ősszel három keletnémet tartományban tartanak helyi törvényhozási választásokat: Türingiában, Szászországban és Brandenburgban.
Az elemzők szerint az AfD mindenekelőtt a CDU arra irányuló törekvéseit veszélyezteti, hogy 2025 őszén ismét Németország vezető kormánypártja legyen. A t-online hírportál által ismertetett legfrissebb felmérések ugyanakkor arra mutatnak rá, hogy az ellene indított szinte országos kampány ellenére
az AfD Türingiában és Szászországban továbbra is a legnagyobb támogatottsággal rendelkező párt.
Alig több mint öt hónappal a választások előtt mindkét tartományban megelőzi a kereszténydemokratákat, noha a CDU egyik legfőbb célja az, hogy mind Türingiában, mind Szászországban az élen végezzen. A felmérést végző Insa intézet szerint Türingiában például 10 százalékponttal előzi meg a CDU-t. Türingiában annak ellenére áll az élen, hogy a tartományban a helyi alkotmányvédelmi hivatal a pártot hivatalosan is szélsőjobboldalinak minősítette, és a vita pedig már arról folyik, hogy a helyi hatóságok az AfD-t titkosszolgálati eszközökkel figyelhetik-e.
A türingiaihoz hasonló a helyzet Szászországban is, az AfD ugyan kisebb fölénnyel, de jelentősen megelőzi második helyen álló CDU-t.
Feltűnő az is, hogy az ellene zajló országos kampány ellenére Türingiában az AfD támogatottsága a nyolc hónappal ezelőtti hasonló felmérés óta alig 2 százalékponttal, Szászországban pedig mindössze 1 százalékponttal csökkent.
Mindez nem jelenti azt, hogy az AfD – hacsak nem szerez abszolút többséget – koalíciós partner híján bármelyik tartományban hatalomra kerülhet.
A kormányalakítás azonban igencsak nehézzé válhat, különös tekintettel arra, hogy a CDU "hőn óhajtott" koalíciós partnere, az FDP a felmérések szerint egyik tartományban sem jut be a helyi parlamentbe.