eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A Bundeswehr katonái. Forrás:Twitter/WELT
Nyitókép: Forrás:Twitter/WELT

A német védelmi miniszter szerint hiba volt eltörölni a hadkötelezettséget

Egy lépéssel minden bizonnyal közelebb került a sorkatonaság "visszavezetése" Németországban, amelyet 2011-ben törölték el. Az elmúlt hónapokban felerősödtek a hadkötelezettség újbóli bevezetését sürgető követelések, amit most közvetve az illetékes miniszter is felkarolt.

Az elmúlt években mindez már több alkalommal is felvetődött, de hivatalosan nem került napirendre a kérdés. A hadkötelezettség megszüntetését – hivatalosan felfüggesztését – kimondó döntés az akkori Merkel-kormány konzervatív védelmi minisztere, Karl-Theodor zu Guttenberg rendeletére született. A hadsereg létszámát 250 ezerről 180 ezer főre csökkentették.

A háttérben a hadsereg átalakításának, illetve karcsúsításának, de mindenekelőtt a védelmi költségvetés jelentős mérséklésének terve állt. A reformot az akkori két kormánypárt, a CDU/CSU illetve a liberális FDP egyformán támogatta. A kötelező katonai szolgálat meghatározatlan idejű, de nem végleges felfüggesztését rögzítették az alkotmányban is.

Az elmúlt hetekben viszont sorra álltak elő a hadsereg tekintélyes képviselői, valamint pártpolitikusok is azzal, hogy a sorkatonaság újbóli bevezetésére van szükség. A napokban a Bundeswehr érdekképviseleti szervezetének vezetője hangsúlyozta, hogy ezt mielőbb napirendre kel tűzni. A pártoktól független szervezet vezetője az új fenyegetésekre és az azokból adódó új feladatokra utalt.

A legnagyobb ellenzéki párt, a CDU/CSU is állást foglalt a hadkötelezettség újbóli bevezetése mellett. Johann Wadephul, az uniópártok parlamenti frakciójának alelnöke hangsúlyozta, hogy a hatékony honvédelem nem biztosítható megfelelő létszámú hadsereg nélkül. Utalt arra is, hogy a kötelező katonai szolgálat bevezetése mellett a hadsereget vonzóbbá kell tenni.

Ezúttal minden korábbinál határozottabban karolt fel a törekvést a német védelmi miniszter is. Boris Pistorius a Die Zeit című lapnak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy hiba volta hadkötelezettség 2011-es eltörlése. A miniszter szerint a jelenlegi biztonsági helyzetben "lehetséges" a kötelező katonai szolgálat visszaállítása. Pistorius szerint

bár a hadkötelezettség bevezetése komoly alkotmányos, illetve szerkezet problémákhoz vezetne, meg kell kezdeni az ezzel kapcsolatos vitát.

Ez a vita pedig lendületet fog kapni. Pistorius a lapnak elmondta: húsvétig tervet kért arra, miként lehet megváltoztatni a Bundeswehr felépítését annak érdekében, hogy képes legyen ellátni a nemzeti, illetve a szövetségesi védelem feladatait. Utalt arra, hogy ez a terv döntő lehet a Bundeswehr méretére és működésére vonatkozóan.

"Készen kell állnunk arra, hogy elriaszthassunk egy potenciális agresszort" – jelentette ki, ismételten hangoztatva, hogy a hadseregnek készen kell állnia egy védelmi háborúra.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×