eur:
402.27
usd:
371.52
bux:
90274.57
2025. március 31. hétfő Árpád
Nyitókép: Novák Katalin/Facebook

Novák Katalin: az EU-nak szüksége van a nyugat-balkáni régióra – videó

Szükségünk van Szerbiára és a nyugat-balkáni országokra az Európai Unióban (EU) – mondta Novák Katalin köztársasági elnök hétfőn Tiranában, miután megbeszélést folytatott Ana Brnabic szerb miniszterelnökkel.

A köztársasági elnök az úgynevezett Berlini folyamat csúcstalálkozójára érkezett hétfőn Albániába.

Novák Katalin kiemelte: Szerbia és Magyarország erős stratégiai partnerek, és

érdekünk, hogy Szerbia az EU-n belül legyen.

Magyarország fontos szerepet játszhat a csatlakozási folyamatban, hiszen jól ismerjük a régiót, a kultúrát – fűzte hozzá.

Magyarország támogatja Szerbia uniós csatlakozását, hiszen Szerbia az Európai Unió szerves része, értékei európai értékek, amelyet senki sem kérdőjelezhet meg. Az unió már sok hibát vétett a többi ország csatlakozásával kapcsolatban – hangsúlyozta.

Hozzátette: mindannyian szembesülünk az Európába irányuló tömeges migráció kihívásával, és meg akarjuk védeni határainkat, ezért is kiemelten fontos Szerbia uniós csatlakozása.

A köztársasági elnök példaértékűnek nevezte azt, ahogyan Szerbia tiszteletben tartja a nemzeti kisebbségek jogait. Ehhez kapcsolódva felidézte, hogy szombaton a vajdasági Bácsfeketehegyen a Szerbiai Református Keresztyén Egyház püspökszentelő istentiszteletét vett részt, amelyen a szerb kormány is képviseltette magát a szerb miniszterelnök-helyettes révén. Mint mondta, ez is példa annak bemutatására, hogy a szomszédos országban a nemzeti kisebbségi csoportok hogyan virágoztak fel, és hogyan tudnak hozzájárulni az országok fejlődéséhez.

Idén Tiranában tartják a nyugat-balkáni térség országainak együttműködését és az európai uniós integrációját szolgáló úgynevezett Berlini folyamat csúcstalálkozóját. A Berlini folyamatot 2014-ben hozták létre az Albániából, Bosznia-Hercegovinából, Koszovóból, Koszovóból, Montenegróból, Észak-Macedóniából és Szerbiából álló nyugat-balkáni hatok (WB6) magas rangú hivatalos képviselői és a Berlini folyamatot fogadó országok képviselői közötti magas szintű együttműködés platformjaként.

Címlapról ajánljuk
Az unió komoly változásokat akar, de kiváltható-e az amerikai védelem Európában?

Az unió komoly változásokat akar, de kiváltható-e az amerikai védelem Európában?

Európa a mozgósítható haderő és bizonyos katonai eszközök tekintetében jelentős mértékben függ az Egyesült Államoktól, a teljes leválás rövid távon nem lehet reális cél – mondta az InfoRádióban Olekszij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány junior kutatója. A biztonságpolitikai szakértő hozzátette: a legnagyobb amerikai függés a kiegészítő eszközöknél figyelhető meg, a logisztikában óriási a lemaradása Európának.

Kiszámolták, mennyibe kerül Ukrajna EU-csatlakozása: fejenként kétmillió forint

A Magyar Külügyi Intézet és a Mathias Corvinus Collegium közös konferenciáján elhangzott, hogy az ukrán uniós csatlakozás teljes költsége öt év alatt majdnem két és fél ezer milliárd euróba kerülne, ami az Európai Unió 2025-ös költségvetésének több mint 12,5-szerese. A részletekről Siklósi Péter, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója számolt be az InfoRádióban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×