eur:
404.84
usd:
375.33
bux:
76478.67
2024. november 8. péntek Zsombor
Nyitókép: Novák Katalin/Facebook

Novák Katalin: az EU-nak szüksége van a nyugat-balkáni régióra – videó

Szükségünk van Szerbiára és a nyugat-balkáni országokra az Európai Unióban (EU) – mondta Novák Katalin köztársasági elnök hétfőn Tiranában, miután megbeszélést folytatott Ana Brnabic szerb miniszterelnökkel.

A köztársasági elnök az úgynevezett Berlini folyamat csúcstalálkozójára érkezett hétfőn Albániába.

Novák Katalin kiemelte: Szerbia és Magyarország erős stratégiai partnerek, és

érdekünk, hogy Szerbia az EU-n belül legyen.

Magyarország fontos szerepet játszhat a csatlakozási folyamatban, hiszen jól ismerjük a régiót, a kultúrát – fűzte hozzá.

Magyarország támogatja Szerbia uniós csatlakozását, hiszen Szerbia az Európai Unió szerves része, értékei európai értékek, amelyet senki sem kérdőjelezhet meg. Az unió már sok hibát vétett a többi ország csatlakozásával kapcsolatban – hangsúlyozta.

Hozzátette: mindannyian szembesülünk az Európába irányuló tömeges migráció kihívásával, és meg akarjuk védeni határainkat, ezért is kiemelten fontos Szerbia uniós csatlakozása.

A köztársasági elnök példaértékűnek nevezte azt, ahogyan Szerbia tiszteletben tartja a nemzeti kisebbségek jogait. Ehhez kapcsolódva felidézte, hogy szombaton a vajdasági Bácsfeketehegyen a Szerbiai Református Keresztyén Egyház püspökszentelő istentiszteletét vett részt, amelyen a szerb kormány is képviseltette magát a szerb miniszterelnök-helyettes révén. Mint mondta, ez is példa annak bemutatására, hogy a szomszédos országban a nemzeti kisebbségi csoportok hogyan virágoztak fel, és hogyan tudnak hozzájárulni az országok fejlődéséhez.

Idén Tiranában tartják a nyugat-balkáni térség országainak együttműködését és az európai uniós integrációját szolgáló úgynevezett Berlini folyamat csúcstalálkozóját. A Berlini folyamatot 2014-ben hozták létre az Albániából, Bosznia-Hercegovinából, Koszovóból, Koszovóból, Montenegróból, Észak-Macedóniából és Szerbiából álló nyugat-balkáni hatok (WB6) magas rangú hivatalos képviselői és a Berlini folyamatot fogadó országok képviselői közötti magas szintű együttműködés platformjaként.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

A magyar miniszterelnök beszédével kezdődött és az Albániának mint következő helyszínnek történő átadással zárult az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti csúcstalálkozója. Ezután egy informális vacsorára kerül sor, amelyen természetesen tovább folytatódnak az egyeztetések, ahogy majd a pénteki uniós megbeszélésen is. Orbán Viktor reményei szerint az EU 27 országa péntek délutánra közelebb lesz egy mindenki számára elfogadható, Ukrajnával kapcsolatos megállapodáshoz.

Már formálódik az új Trump-adminisztráció – íme, a lehetséges nevek

Donald Trump megkezdte az elnöki adminisztráció összeállításának előkészítését - közölte a november 5-én elnökké választott republikánus politikus hatalomátvételért felelő szervezete csütörtökön.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Széllel szemben is dübörög a Mol gépezete

Széllel szemben is dübörög a Mol gépezete

Ma hajnalban közzétette idei harmadik negyedéves gyorsjelentését a Mol. A legfrissebb számok messze vannak azoktól az eredményektől, amiket az energiaválság okozta magas olajár-környezetben tudott hozni a társaság, ráadásul az elmúlt hónapokban több tekintetben is kedvezőtlenül alakultak a fundamentumok a Mol körül, elég csak a csökkenő olajárakra, a Brent-Ural árkülönbözet visszaesésére és a finomítói prémiumok csökkenésére gondolni. Azonban ebben a nehezített környezetben is nagyon erős negyedévet tudott zárni az olajcég, ami többek között a kiugróan magas kitermelésnek és finomított termékértékesítésnek volt köszönhető.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×