eur:
410.98
usd:
392.54
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
03 March 2022, Russia, St. Petersburg: The Gazprom logo is seen on a branch of the Russian state-owned corporation in St. Petersburg. Photo: Igor Russak/dpa (Photo by Igor Russak/picture alliance via Getty Images)
Nyitókép: Igor Russak/picture alliance via Getty Images

Hatalmas gázvita támadt Moldova és a Gazprom között

Rengeteg pénzről van szó, a fenyegetőzésnél és esküdözésnél tart a konfliktus.

Moldova kész arra, hogy bírósági úton, akár Moszkvában támadja meg a Gazprom orosz gázipari óriásvállalat több mint 700 millió dolláros követelését a korábbi gázszállításokért - közölte csütörtökön az ország energiaügyi minisztere.

A Gazprom ezen a héten visszautasította Moldovának azt az állítását, hogy csak 8,6 millió dollárral tartozik a korábbi szállításokért, és közölte, 709 millió dollár hátralék kifizetését követeli. Korábban Maia Sandu moldovai elnök egy nemzetközi cég által elvégzett könyvvizsgálatra hivatkozva cáfolta a Gazprom azon állítását, amely szerint Moldova 800 millió dollárral tartozik az orosz cégnek.

Victor Parlicov moldovai energiaügyi miniszter úgy vélte, hogy az ügy a moszkvai választott bíróság előtti perhez vezethet, és Moldova megnyeri az ügyet. Az egykori szovjet tagköztársaság korábban nagymértékben támaszkodott a Gazpromra, de azóta az Európai Unió segítségével más források felé fordult.

"Ha a hátralék ügye választott bíróság elé kerülne,

még Moszkvában sem lenne esélyük

" - jelentette ki Parlicov az agora.md hírportálnak. A miniszter közölte, hogy a Gazprom tavaly télen nem teljesítette szerződéses kötelezettségeit.

Kijelentése arra utalt, hogy a Gazprom tavaly egy időben 60 százalékkal csökkentette a Moldovába irányuló gázszállításokat az Ukrajnán keresztüli gázáramlással kapcsolatos műszaki problémákra hivatkozva. Parlicov szerint Moldovának mindazonáltal kevés esélye van a 2022-2023-as ellátási hiányból eredő veszteségek behajtására, amelyeket 160 millió dollárra becsül.

Hozzátette, az audit képezi jogi érveik alapját, bár elismerte, hogy a Gazprom leányvállalata, a Moldovagaz felügyelőbizottsága elutasíthatja a megállapításokat.

Az orosz külügyminisztérium felszólította Chisinaut, hogy tartózkodjon az energetikai kérdések átpolitizálásától.

Dorin Recean moldovai miniszterelnök azt mondta, hogy Moldova 2,5 millió állampolgára nem köteles kifizetni a Gazprom által bemutatott számlákat.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×