eur:
410.68
usd:
393.83
bux:
79165.18
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Jorg Greuel/GettyImages

Tabudöntögető jelentést fogalmazott meg a brit parlament

Nagy-Britannia parlamentjének külügyi bizottsága az alsóház elé tárt egy dokumentumot, amelyben Tajvant független országnak nevezik.

Tabudöntögető módon járt el a brit parlament, ugyanis „független országként” említette Tajvant egy hivatalos dokumentumban, épp akkor, amikor James Cleverly külügyminiszter személyében öt év után magas rangú brit politikus látogatott Kínába – idézi a hirado.hu a Politicót.

A brüsszeli lap arról ír, hogy a megfogalmazás az alsóház külügyi bizottságának szerdán közzétett jelentésébe került be, és a kínaiak valószínűleg nem fogják válasz nélkül hagyni a lépést.

A válasz pedig már meg is érkezett. Vang Ven-pin, a kínai külügyminisztérium szóvivője a parlamenti jelentéssel összefüggésben kifejtette, hogy az abban foglalt állítások nem felelnek meg a valóságnak. Kiemelte, hogy

„a jelentés, amely Tajvan függetlenségéről szól, ellentmond a tényeknek.”

A nyilatkozó egyben felszólította a brit parlamentet, tartsa tiszteletben az „egy Kína” elvét és a nemzetközi kapcsolatok alapvető jogi normáit. Arra is felhívta London figyelmét, tartsa tiszteletben Kína őshonos érdekeit, és ne küldjön hamis jeleket a Tajvan „függetlenségét” támogató szeparatista erőknek.

A Politico emlékeztet, hogy a világon mindössze 13 ország ismeri el Tajvan függetlenségét.

„Tajvan már független ország, Kínai Köztársaság néven. A sziget rendelkezik az államiság minden feltételével, beleértve az állandó lakosságot, a meghatározott területet, a kormányt és a más államokkal való kapcsolatfelvétel képességét – csak a nagyobb nemzetközi elismerés hiányzik” – áll a külügyi bizottság jelentésében.

A jelentés készítői azt is megjegyzik, hogy az Egyesült Királyság szorosabb kapcsolatot is ápolhatna Tajvannal, „ha nem lenne túlságosan óvatos”. Illetve, hogy a briteknek segíteniük kellene Tajvant az Átfogó és Előremutató Csendes-óceáni Partnerséghez (CPTPP) való csatlakozásban is.

A bizottság elnöke, a konzervatív párti Alicia Kearns kijelentette, ez az első alkalom, hogy egy brit parlamenti jelentés ilyen nyilatkozatot tesz. „Tudomásul vesszük Kína álláspontját, de mi (a külügyi bizottság) nem fogadjuk el azt. A külügyminiszternek határozottan és egyértelműen kell kiállnia Tajvan mellett, és világossá kell tegye, fenntartjuk: Tajvannak joga van az önrendelkezéshez” – szögezte le Kearns. Hozzátette, ez az elkötelezettség nemcsak a brit értékekhez igazodik, hanem egyszersmind

üzenetként szolgál az autokratikus rezsimek számára világszerte, hogy „a szuverenitást nem lehet erőszakkal vagy kényszerrel elérni”.

Címlapról ajánljuk
Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!
Berontott a hó

Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Ahogy a meteorológia előre jelezte, éjjel leesett az első hó Budapesten. A takarítási munkálatokkal kapcsolatban az InfoRádió Varga Csabát, a BKM FKF Köztisztasági Divízió főigazgatóját kérdezte.

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Jelentős török gázvásárlási megállapodást köhet az MVM, rövidesen megszólal Szijjártó Péter

Jelentős török gázvásárlási megállapodást köhet az MVM, rövidesen megszólal Szijjártó Péter

A korábban kötött 300 millió köbméternél „sokkal nagyobb” volumenű gázvásárlási megállapodás megkötésén dolgozik az MVM CEEnergy a török állami BOTAS vállalattal – jelezte egy pénteki isztambuli energetikai konferencia keretében a Reuters tudósítása szerint Fritsch László vezérigazgató. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is posztolt Törökországból, amelyben élesen elítélte azt, hogy az Egyesült Államok tegnap este szankciós listára tette a Gazprombankot, amely felé a MVM is rendezni szokta a hosszú távú gázvásárlási szerződés számláit. A kialakult helyzetet Szijjártó több régiós ország energetikai miniszterével is áttekinti, és a részletekkel rövidesen jelentkezik majd.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×