Tabudöntögető módon járt el a brit parlament, ugyanis „független országként” említette Tajvant egy hivatalos dokumentumban, épp akkor, amikor James Cleverly külügyminiszter személyében öt év után magas rangú brit politikus látogatott Kínába – idézi a hirado.hu a Politicót.
A brüsszeli lap arról ír, hogy a megfogalmazás az alsóház külügyi bizottságának szerdán közzétett jelentésébe került be, és a kínaiak valószínűleg nem fogják válasz nélkül hagyni a lépést.
A válasz pedig már meg is érkezett. Vang Ven-pin, a kínai külügyminisztérium szóvivője a parlamenti jelentéssel összefüggésben kifejtette, hogy az abban foglalt állítások nem felelnek meg a valóságnak. Kiemelte, hogy
„a jelentés, amely Tajvan függetlenségéről szól, ellentmond a tényeknek.”
A nyilatkozó egyben felszólította a brit parlamentet, tartsa tiszteletben az „egy Kína” elvét és a nemzetközi kapcsolatok alapvető jogi normáit. Arra is felhívta London figyelmét, tartsa tiszteletben Kína őshonos érdekeit, és ne küldjön hamis jeleket a Tajvan „függetlenségét” támogató szeparatista erőknek.
A Politico emlékeztet, hogy a világon mindössze 13 ország ismeri el Tajvan függetlenségét.
„Tajvan már független ország, Kínai Köztársaság néven. A sziget rendelkezik az államiság minden feltételével, beleértve az állandó lakosságot, a meghatározott területet, a kormányt és a más államokkal való kapcsolatfelvétel képességét – csak a nagyobb nemzetközi elismerés hiányzik” – áll a külügyi bizottság jelentésében.
A jelentés készítői azt is megjegyzik, hogy az Egyesült Királyság szorosabb kapcsolatot is ápolhatna Tajvannal, „ha nem lenne túlságosan óvatos”. Illetve, hogy a briteknek segíteniük kellene Tajvant az Átfogó és Előremutató Csendes-óceáni Partnerséghez (CPTPP) való csatlakozásban is.
A bizottság elnöke, a konzervatív párti Alicia Kearns kijelentette, ez az első alkalom, hogy egy brit parlamenti jelentés ilyen nyilatkozatot tesz. „Tudomásul vesszük Kína álláspontját, de mi (a külügyi bizottság) nem fogadjuk el azt. A külügyminiszternek határozottan és egyértelműen kell kiállnia Tajvan mellett, és világossá kell tegye, fenntartjuk: Tajvannak joga van az önrendelkezéshez” – szögezte le Kearns. Hozzátette, ez az elkötelezettség nemcsak a brit értékekhez igazodik, hanem egyszersmind
üzenetként szolgál az autokratikus rezsimek számára világszerte, hogy „a szuverenitást nem lehet erőszakkal vagy kényszerrel elérni”.