eur:
410.98
usd:
394.05
bux:
79219.94
2024. november 22. péntek Cecília
Blurred shot of group of professional surgeons at work in operating room. Emergency case, surgery, medical technology, health care cancer and disease treatment concept
Nyitókép: Getty Images

Radikális változás készül a német kórházakban

Minden negyedik műtétet ambulánsan kellene végezni a német orvosok szerint, ez akár négymillió beavatkozást is érintene.

A pénz nagy úr a német egészségügyben is. A tervezett kórházi reform legkorábban 2024-ben lép életbe. A szükséges reform keretében az elkövetkező években a kórházak, illetve a klinikák akár ötödét is bezárhatják. Ez mintegy 350 kórházat érintene, mivel a szövetségi statisztikai hivatal szerint 2021-ben megközelítette a kétezret a fekvőbeteg-intézmények száma.

A kötelező egészségbiztosítási szövetség (KBV) orvosai most új javaslattal álltak elő. A szövetség elnöke a Bild című lapnak nyilatkozva ezzel kapcsolatban korszakváltás lehetőségéről beszélt. Andreas Gassen indítványozta, hogy minden negyedik műtétet ambuláns módon kellene végrehajtani.

Az elnök szerint ezzel évente 10 millió euróig terjedő összeget lehetne megtakarítani.

A szövetség arra szólította fel az egészségügyi minisztert, hogy jelentősen csökkentse a kórházi műtétek számát, és több lehetőséget biztosítsanak az ambuláns kezelésre. Változatlanul túl magas a kórházi fekvőbeteg-kezelések, illetve műtétek száma – vélekedett az elnök. Gassen szerint az évi mintegy 16 millió műtétből három-négymilliót ambulánsan lehetne végrehajtani, amit rezidens orvosok is végezhetnének.

Az egészségügyi miniszternek, Karl Lauterbachnak mielőbb el kellene döntenie, hogy a jövőben egységes díjazás mellett milyen műtéteket lehetne ambulánsan végrehajtani – hangsúlyozta az elnök. Példaként említette a lágyék-, továbbá az ízületi műtéteket, amelyeket szerinte rezidens orvosoknak kellene átvenniük. Külön említette azt is, hogy ezáltal a többi között csökkenne a veszélyes kórházi baktériumok okozta fertőzések száma. Az ambuláns beavatkozást követően az érintettek "azonnal" visszatérhetnek megszokott környezetükbe – tette hozzá.

A miniszter egyelőre nem reagált a javaslatra. Egy korábbi nyilatkozatában ugyanakkor úgy foglalt állást, hogy csökkenteni kellene a kórházi tartózkodások számát, és ennek érdekében a járóbeteg-műtéteket jobban kellene díjazni.

Az éjszakai tartózkodás nem feltétlenül része a jó orvosi gyakorlatnak

– hangoztatta a miniszter a Rheinsche Post című lapnak nyilatkozva. "Szeretnénk megkímélni a betegeket a kórházi tartózkodástól, egyúttal tehermentesíteni szeretnénk a személyzetet" – hangoztatta.

A Német Kórházak Szövetsége (DKG) ugyanakkor kételyeinek adott hangot az indítvánnyal kapcsolatban. A szövetség szerint a javaslat jól hangzik, de teljes mértékben irreális. A DKG elnöke utalt arra, hogy amúgy is hosszú a szakorvosokra való várakozási idő. Elképzelni is rossz szerinte, hogy a jelenlegi helyzet mennyire súlyosbodna, ha a kórházakból újabb milliók várakoznának ambuláns műtétekre.

Címlapról ajánljuk
Mukics Dániel: a havazás miatt 80 helyen még most is dolgoznak a tűzoltók

Mukics Dániel: a havazás miatt 80 helyen még most is dolgoznak a tűzoltók

A "szokásos" balesetek mellett még egy hókotró is elakadt az első komolyabb havazásban. Egyes iskolákban nem indult be reggel a fűtés. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője pedig az InfoRádióban elmondta: havazás idején még arra is kell figyelniük a sofőröknek, hogy többet tankoljanak.

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×