eur:
410.54
usd:
391.8
bux:
79733.48
2024. november 25. hétfő Katalin
Az orosz védelmi minisztérium videóról készült felvétele Szergej Sojgu orosz védelmi miniszterről az Ukrajna elleni háborúban harcoló orosz katonai egységek egyik parancsnoki állásán, a kelet-ukrajnai frontvonalon, Donyecktől délre 2023. március 4-én.
Nyitókép: Orosz védelmi minisztérium

Orosz tábornokcserék: Moszkvának a hűség fontosabb a hozzáértésnél

Ahogy arra számítani lehetett, a Prigozsin-zendülést követően jó néhány magas rangú katonai vezetőt is leváltottak.

A tisztogatásnál a legfontosabb szempont a hűség. Bárki, aki bírálni meri a moszkvai katonai vezetést, személy szerint Szergej Sojgu védelmi minisztert és Valerij Geraszimov vezérkari főnököt, számíthat rá, hogy hamarosan leváltják. Ez talán még a legkevesebb, hiszen a lázadó Jevgenyij Prigozsinnal korábban szoros kapcsolatokat ápoló Szergej Szurovikin tábornok például eltűnt. Hivatalosan csak annyit közöltek, hogy a hadseregtábornok pihen, de ez akár azt is jelentheti már örök álmát alussza valahol. Mindenesetre Szurovikin annyira pihen, hogy még a felesége születésnapjára sem ment haza.

Őt még legalább tíz másik vezető beosztású katonatiszt követte, akik többnyire az ő emberei voltak. A legelképesztőbb talán Mihail Tyeplinszkij esete. Az ejtőernyős tábornokot nem sokkal a Kijev elleni sikertelen támadást követően váltották le. Majd amikor Szurovikin lett az Ukrajnában harcoló orosz erők főparancsnoka, rehabilitálták, a Wagner-lázadás után pedig a Bahmut környéki harcok irányítását bízták rá. Most, hogy korábbi pártfogója eltűnt, Tyeplinszkijt is újból menesztették.

Pár napja Ivan Popov, a 58. hadsereg parancsnoka került lapátra. A katonái által csak Spartacusnak nevezett tábornok bűne az volt, hogy bírálta a moszkvai védelmi minisztériumot, amiért nem gondoskodik a harcoló alakulatok váltásáról.

"Vagy gyáván hallgatok, vagy elmondom az igazat. De nem hazudhatok nektek, vagy az elesett bajtársaimnak. Inkább elpanaszolom minden bajunkat”

– közölte Popov a katonáinak küldött hangüzenetében. Popov azt is mondta, hogy miközben katonái keményen harcolnak az állásaikat áttörni akaró ukránokkal, Moszkvából hátba döfik őket.

A védelmi minisztérium vezetése nem késlekedett a válasszal, és Geraszimov vezérkari főnök haladéktalanul leváltotta Popov tábornokot. A menesztést azzal indokolta, hogy a parancsnok lázító és zsaroló üzenetet fogalmazott meg. Sajátos módon Popov véleményét az egyik legismertebb szélsőséges parlamenti képviselő, Andrej Guruljov is osztja. Hozzá hasonlóan több befolyásos hadiblogger ugyancsak kiállt a leváltott hadseregparancsnok mellett. Ennek ellenére számos nyugati szakértő is úgy gondolja, hogy mindez nem ingatta meg Vlagyimir Putyin hatalmát, sőt az orosz elnök valójában uralja a helyzetet.

A Kreml számára ugyanis a hozzáértésnél fontosabb a hűség.

Nem az számít, hogy ki mennyire rátermett katona, hanem csak az, hogy mennyire lehet megbízni benne. A Deutsche Wellének nyilatkozó Nikolay Petrov, a Német Nemzetközi és Biztonsági Ügyek Intézetének szakértője szerint ez békében még elfogadható is lenne, de háborúban már nem. Bár a feladatukra alkalmatlan katonai vezetők ugyan rendkívül népszerűtlenek, a Kreml számára mégis nagyon megfelelnek, mivel egyáltalán nincsenek politikai ambícióik. "De ennek ára van – egy ilyen rendszer nem lehet hatékony" – mondta Nikolay Petrov.

Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×