Tíz éve alakult Németországban az AfD (Alternatíva Németországnak) eurokritikus pártként, a későbbiekben nagyon radikálisan szállt síkra Angela Merkel kancellár menekültpolitikája ellen. A "hosszú menetelés" gyümölcsöt hozott, előbb egy járási vezető lépett hivatalba, majd a párt megszerezte az első polgármesteri széket is.
Bauer Bence, a Mathias Corvinus Collegium Magyar–Német Intézet az Európai Együttműködésért igazgatója az InfoRádióban elmondta, bár csekély jelentőségű szavazásról volt szó, egyértelmű jel látszik arra, hogy az AfD megérkezett a német társadalom közepébe, a politikai döntéshozatalhoz, hiába próbálják a választók óhaja ellenére elszigetelni.
2021-ben a párt az országos támogatottságát is megduplázta, ennek hátteréről elmondta, Németország közelmúltbeli krízisei feldolgozhatatlannak tűnnek, ezek közül a migrációs válság különösen is, de a Covid és az energiakrízis sem segített a középosztályon, főleg Kelet-Németországban;
az AfD stabilan 20-21 százalékon áll a mérésekben, míg a vezető CDU/CSU 25-ön.
"Kelet-Németországban nagyon sok helyen már 30-40 százalékra mérik az AfD-t" – húzta alá.
A párt "titkáról" szólva nyomatékosította, az AfD bemerészkedett a konzervatív, "erősen jobboldali" területre a krízisekre adott válaszaival.
"Van egy óriási reprezentációs űr, a CDU már nem fedi le a konzervatív szavazókat, és az AfD nemcsak a kríziseket tudja meglovagolni, a társadalmi elégedetlenségeket tematizálni, hanem akár ebbe az űrbe is be tud hatni, sikeresen kampányol" – folytatta.
A CDU/CSU szerinte az Angela Merkel távozása óta eltelt időben "balra tolódik", úgy látva, hogy csak a Zöldekkel tudna kormányozni, a pártelnök Friedrich Merz pedig azt ígérte, hogy "megfelezi" az AfD-t, ennek pedig éppen az ellenkezője következik be épp.
Francia ellentét
A macroni – a zavargások miatt halasztott, egy éve tervezgetett – látogatás kapcsán elmondta, a francia–német viszonyban sok kihívás van, elsősorban az ukrajnai háború során kialakult energiakrízisre vagy a hadügyfejlesztés kihívására adott válaszokban erősen eltér egymástól a két ország.
"Tudjuk, hogy a franciák teljesen atompártiak, a németek viszont ellenzik az atomenergiát, az utolsó erőművüket is kikapcsolták. A németek az amerikai eszközökre helyezik a hangsúlyt, kevésbé forszírozzák az európai fejlesztéseket" – ecsetelte Bauer Bence.
Az energiakérdés szerinte európai szinten is a legfontosabb most, de számos más témában is igyekszik inkább Franciaország vezető szerepet vinni Európán belül, legyen az az európai innovációk vagy Tajvan kérdése.