Egyelőre nehéz megmondani, hogy mire gondolt a költő, ebben az esetben Alekszandr Vucic szerb elnök, hogy mikorra szeretné kitűzni az előre hozott választások időpontját – fogalmazott Németh Ferenc, aki szerint a legbiztosabb, hogy a jövő év eleje lesz az, amikor ezen választások végbemehetnek.
Szerbiában azután robbant ki belpolitikai válság, hogy négy héttel ezelőtt két véres lövöldözésre is sor került – az egyikre Belgrádban, a másikra a főváros környékén –, amelyek folyományaként azóta is folyamatosak a tüntetések a szerb fővárosban, ahol a jelenlegi kormány elszámoltatását, miniszterek lemondását, valamint jelentős reformokat követelnek a demonstrálók – emlékeztetett a Magyar Külügyi Intézet kutatója. A jelek szerint a kormányzópárt, illetve maga Alekszandr Vucic elnök pedig előre hozott választások kiírásával kívánja feloldani a helyzetet.
Az előre hozott választások egyben Vucic hatalmának megerősítését is jelenthetik, miután a közvélemény-kutatások alapján továbbra is a Szerb Haladó Párt és Vucic elnök számít a legnépszerűbb politikai erőnek, illetőleg politikusnak. Bár a tüntetések hatására számottevően csökkent mind a párt, mind az államfő támogatottsága, jelek szerint ebből az ellenzéki pártok mit sem profitálnak, a kiábrándult szavazók ugyanis a felmérések szerint nem az ő irányukba tendálnak.
Ahogyan arról az Infostart is beszámolt, a véres ámokfutásokat követően Szerbiában fegyveramnesztiát hirdettek. Németh Ferenc szerint a nagyszabású intézkedésnek alapvetően pozitív volt a társadalmi visszhangja, ami során a lakosok nagyságrendileg 10 ezer fegyvert szolgáltattak be a hatóságoknak. Mindez jól mutatja, hogy a két lövöldözés mennyire kihatott az állampolgárok erőszakhoz, valamint fegyvertartáshoz kötődő viszonyára is.
Ami a koszovói konfliktust illeti, a kutató úgy vélekedett, hogy
a kiélezett helyzet „nagyon jól jött” a belgrádi kormánynak, hiszen ezáltal elterelődik a figyelem a belpolitikai problémákról. A „koszovói kártya” azonban csak részint működik,
mert ugyan az EU vagy az Egyesült Államok most az észak-koszovói helyzet mielőbbi rendezésére fókuszál, a szerb társadalom nem hagyott fel a tüntetésekkel – jegyezte meg a Magyar Külügyi Intézet munkatársa.
Csütörtök este a belgrádi kormány összeült. A tanácskozásról nem sok minden szivárgott ki, csupán annyi – amint arról korábban is már szó esett –, hogy előre hozott választások lehetnek, és ha erre sor kerül, akkor Ana Brnabic jelenlegki miniszterelnök le fog mondani. A nagy kérdés, hogy ki kerül majd a helyére – fogalmazott Németh Ferenc.