eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
A brazil haditengerészet Sao Paolo repülőgép-anyahajója. Forrás: Twitter/AERIAL WARRIOR
Nyitókép: Forrás: Twitter/AERIAL WARRIOR

Elsüllyedt a Sao Paolo

A brazil haditengerészet bejelentette, hogy az Atlanti-óceánon hullámsírba temette a kiszolgált repülőgép-anyahajót. A műveletet több környezetvédelmi szervezet bírálta.

A tervezett és ellenőrzött süllyesztés pénteken késő délután történt, mintegy 350 kilométerre a brazil partoktól, egy megközelítőleg ötezer méter mélységű területen.

A brazil védelmi minisztérium és a haditengerészet szerdán közös közleményben tudatta, hogy rossz állapota miatt elkerülhetetlen a repülőgép-hordozó ellenőrzött elsüllyesztése. A hajótörzs rossz állapotára és a vontatással járó kockázatokra tekintettel kiemelték, ez az egyetlen dolog, amit tehetnek a Sao Paulóval.

Környezetvédő szervezetek élesen bírálták a tervet, rámutatva, hogy a 266 méter hosszú hajó azbeszttel, festékekkel és más mérgező anyagokkal szennyezett.

A repülőgép-hordozó 37 éven át szolgált Foch néven a francia haditengerészetben. A hajót 2000-ben Brazília vásárolta meg és átnevezte Sao Paulóra. Nemsokára azonban problémák léptek fel a hajón, miközben korszerűsítése túl drága lett volna. Brazília ezért úgy döntött, hogy megszabadul tőle.

A hajót 2021 áprilisában a török Sök Denizcilik hajógyár vette meg bontásra. Azóta egy holland vontatóhajó kísérgeti a hajógyár költségére. A Sao Paulót azonban egyik kikötőbe sem engedték be, így a Sök Denizcilik azzal fenyegetett, hogy egyszerűen sorsára hagyja az Atlanti-óceánon. Brazília végül visszavette a Sao Paulót, de a latin-amerikai ország sem engedte be kikötőibe a veterán hajót.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×