A legtöbben december 19-én fordultak a tartományban lázas betegeknek létrehozott klinikákhoz: azóta valamelyest csökkent a friss megbetegedések száma.
Kína január nyolcadikán nyitotta meg határait a külföldiek előtt: ez a legjelentősebb lépés abban a folyamatban, melyben a tüntetések hatására a vírushoz való hozzáállásán gyökeresen változtatott az ország. A lazítás a múlt hónapban kezdődött és a megbetegedések számának meredek felíveléséhez vezetett – írja a The Guardian.
A folyamat folytatódhat, mivel januárban a kínai holdújév alkalmából kínaiak milliói utaznak majd az országon belül. Az előző hétvégén már 34,7 millió embert kelt útnak: ez harmadával több, mint ahányan tavaly ugyanebben az időszakban indultak útnak.
Bár Kína már megszüntette a karanténkötelezettséget, sok ország követeli meg a negatív teszt felmutatását a beutazni kívánó kínaiaktól, ezzel próbálják meg megakadályozni, hogy az ország víruskitörése máshol is problémákat okozzon. Kínában a kórházak és a krematóriumok is kapacitásukon felül működnek a sok koronavírusos eset miatt.
A hivatalos adatok szerint Kínában január 8-ig mindössze 5272 ember halt bele a koronavírusba, ami a világ egyik legalacsonyabb halálozási arányát jelenti. A WHO szerint azonban ez alulreprezentálja a valós helyzetet, és idén akár egymillióan is belehalhatnak a vírusba az országban.
A kínai állami média és az ország vezető tisztviselői egyaránt kicsinyíteni igyekeznek a koronavírus jelentette veszélyt, azt hangoztatva, hogy
az élet újraindult az országban, a vírus gyenge, az emberek pedig erősek.
Már nem a megfertőződések, hanem a súlyos megbetegedések elkerüléséről beszélnek, valamint arról, hogy Kína a vírus elleni harc új fejezetéhez érkezett.
Az ázsiai részvények öt hónapos csúcsra ugrottak az ország újranyitásával párhuzamosan. Az utazóknak ugyanakkor meg kell még küzdeniük azzal, hogy a jelenlegi repülőgépforgalom messze sem egyezik meg azzal, amit a pandémia kezdete előtt tapasztalni lehetett. A járatok száma tizede a négy évvel ezelőttinek.