eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Global Virus variant and mutating cells concept or new coronavirus b.1.1.7 variants outbreak and covid-19 viral cell mutation as an influenza background with dangerous flu strain as a medical health risk as a 3D render.
Nyitókép: wildpixel/Getty Images

Ilyen betegséghullámot nem nagyon láttak még, és ez nem Covid

A koronavírus-világjárvány előtti évekhez képest jóval erősebben indult Németországban az akut felső légúti fertőzések őszi-téli szezonja, a Robert Koch országos közegészségügyi intézet (RKI) pénteken ismertetett adatai szerint egy hét alatt csaknem tízmillió megbetegedés történhetett.

Az RKI kimutatása szerint az utóbbi hét napon nagyjából kétmillióan fordultak orvoshoz influenzaszerű tünetekkel, és 9,5 millió lehet az új megbetegedések száma.

Ilyen magas számokat eddig csak az erős influenzahullámok legsúlyosabb heteiben regisztráltak. A szezon a szokásosnál korábban is kezdődött, már októberben emelkedésnek indult az akut légúti fertőzések száma. Ugyanakkor a rendelők nagy forgalma részben annak tulajdonítható, hogy az emberek már enyhe tünetekkel is orvoshoz fordulnak - emelte ki az RKI heti jelentését ismertetve az ARD országos köztelevízió.

A betegektől az utóbbi héten vett minták többségében, 51 százalékában influenzavírust találtak.

A második leggyakoribb kórokozó a légúti óriássejtes vírus (RSV) 15 százalékos aránnyal. Ez főleg kisgyermekeket fertőz meg, és terjedése több tartományban már a teljesítőképességet fenyegető mértékben terheli a csecsemő- és gyermekgyógyászati kórházi osztályokat és a gyermekgyógyászati klinikákat. Az új típusú koronavírust (SARS-CoV-2) a minták 4 százalékában mutatták ki.

A SARS-CoV-2 terjedésének fékezését szolgáló korlátozások miatt az utóbbi két évben elmaradt az influenzajárvány Németországban, ezért szakértők attól tartanak, hogy az új szezonban egy átlagos évhez képest több ember szervezete lehet fogékony az influenzavírusra, amely előtt ismét nagyobb tér nyílik, mert a koronavírus-járvány enyhülésével a legtöbb korlátozást visszavonták.

Azonban a szezon lefolyását az eddigi adatok alapján nemigen lehet megjósolni, mert az influenzahullámok gyakran csak a január-februári időszakban tetőznek.

Készülni kell Magyarországon is

A figyelőszolgálatban részt vevő orvosok jelentései szerint 19 600-an fordultak influenzaszerű tünetekkel orvoshoz a múlt héten - derült ki a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) csütörtöki közléséből.

November 28. és december 4. között, a 48. héten az országban 232 800-an fordultak orvoshoz akut légúti fertőzés tüneteivel, közülük 19 600 ember esetében influenzaszerű megbetegedést diagnosztizáltak. Az influenzaszerű megbetegedések halmozódásáról nem érkezett jelentés. A betegek száma növekszik, november 14. és 20. között még csak 202 500 embernek volt ilyen panasza.

A hazai helyzetet jól mutatja, hogy a legutóbbi, 48. naptári héten a figyelőszolgálat orvosai által beküldött 105 minta közül

  • 20-nál a koronavírust,
  • négy betegnél az influenza valamelyik vírusát,
  • egynél a légúti óriássejtes vírust (RSV) mutatták ki.

Nálunk tehát ugyan már terjed, de még nem robbant be az influenza, ugyanakkor szakértők figyelmeztettek már az InfoRádióban is, hogy több légúti vírus együttes támadása várható. Jakab Ferenc virológus professzor például kiemelte:

számítani lehet még arra, hogy koronavírus-fertőzést kaphatunk, mi több, balszerencsés esetben több más vírussal együtt is elkaphatjuk.

Rusvai Miklós víruskutató pedig arról beszélt, hogy a koronavírus és az influenza egyszerre súlyos betegséget okozhat.

A most következő influenzaszezon Magyarországon is erősebb lehet, miután az elmúlt években ezeket teljesen megúsztuk, köszönhetően a koronavírus-járvány miatti járványügyi intézkedéseknek. Erről, a légúti vírusokról és a védekezésről Müller Cecília országos tiszti főorvos beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×