Robert Habeck gazdasgi miniszter szeptember elején jelentette be, hogy az energiaellátás biztonságának fenntartása érdekében az idei év vége helyett 2023 áprilisában zárnák be véglegesen a két utolsó atomerőművet Németországban.
Az utóbbi hónapok fejleményei alapján nem lehet kizárni, hogy télen vészhelyzet alakul ki, ezért elővigyázatosságból a még működő három atomerőmű közül csak egyet állítanak le az év végén, és kettőt készenléti üzemmódban tartanak tavaszig – fogalmazott a zöld párti politikus.
Az ország északnyugati részén, Alsó-Szászországban működő Emsland atomerőművet állítják le december 31-én. Készenléti üzemmódra két déli atomerőművet, a Baden-Württemberg tartományi Neckarwestheim 2 és a bajorországi Isar 2 atomerőművet állítják át.
Németországban a japán fukusimai atomerőmű 2011-es balesete után határozta el az akkori, Angela Merkel vezette kormány, hogy szakítanak a nukleáris energia használatával, vagyis bő tíz év alatt – 2022 végéig – leállítják mind a 17 atomerőművet.
A gazdasági bölcsek ötfős tanácsa a Frankfurter Allgemeine Zeitungban megjelent állásfoglalásban úgy ítélte meg, hogy a miniszter által kilátásba helyezett készenléti üzemmód "nem célravezető" sem a költségek, sem a haszon szempontjából.
A kormányt a legfontosabb kérdésekben tanácsokkal ellátó tanács szerint
az erőműveket "legalább" az energiaválság tartós leküzdéséig kell tovább működtetni.
Megfogalmazásuk szerint a cél az, hogy a gázzal történő áramtermelést csökkentsék, az áram rohamosan növekvő árát mérsékeljék, továbbá az energiaellátás biztonságát növeljék.
Korábban a bajoroszági Isar 2 atomerőmű üzemeltetője levélben emelt panaszt a gazdasági miniszter terve ellen.
Az üzemeltető szerint a javasolt készenléti üzemmód kockázatos és műszakilag nem megvalósítható.
A bölcsek tanácsa közvetve egyetértett ezzel, hangsúlyozva, hogy a költségek nincsenek arányban a haszonnal.
Ebből kiindulva foglaltak állást a hosszabb távú működtetés mellett, utalva arra is, hogy az energiaválság számításaik szerint legalább 2024 nyaráig eltart.
Az atomerőművek szerepéről szóló Aréna-beszélgetést itt találja: