Pontosan fél évvel az Ukrajna elleni háború megindítása után óvott az Oroszország ellen életbe léptetett szankciók hatályon kívül helyezésétől a berlini székhelyű Német Gazdaságkutató Intézet (IW) igazgatója
"A szankciók helyesek, mert a Nyugat ezzel bizonyítja szolidaritását Ukrajnával" – hangsúlyozta Michael Hüther.
A több német lap által ismertetett nyilatkozatban az igazgató hangsúlyozta, hogy Németország ezeket az intézkedéseket transzatlanti partnereivel közösen határozta el, és ezzel a szolidaritással nem hagyhat fel.
Elutasította azt a felvetést, hogy helyezzék üzembe az Északi Áramlat-2 földgázvezetéket.
Az Oroszországot és Németországot Balti-tenger alatt összekötő, múlt évben elkészült vezeték működtetését a háború megindítása miatt függesztette fel a kormány. Az igazgató úgy ítélte meg, hogy az Északi Áramlat-2 vezetékről folyó vita "látszatvita", és szerinte semmi nem változna, ha a vezeték működne.
"Vlagyimir Putyin akkor is találna ürügyet arra, hogy a vezetéket le-, majd ismét visszakapcsolja" – jelentette ki.
Az elmúlt napokban a súlyos energiaellátási válság kapcsán Gerhard Schröder egykori kancellár, majd Wolfgang Kubicki, a kormánykoalíció legkisebb pártja, a szabad demokrata FDP alelnöke is sürgette a vezeték üzembe helyezését.
Az intézet vezetője meggyőződését fejezte ki, hogy a szankciók hatékonyak lesznek, mégpedig mindenekelőtt a csúcstechnológiai termékek exportja terén. Ez meggyőződése szerint tartósan fékezi Oroszország technikai fejlődését. Utalt ugyanakkor arra, hogy
az energiaellátás terén Németországban szűk keresztmetszet alakulhat ki.
A fosszilis energiának azonban amúgy sincs jövője – jelentette ki az igazgató, aki szerint Oroszország a háborúval felgyorsította a német gazdaság átállását a magasabb fokú klímavédelem biztosítására.