eur:
411.11
usd:
392.25
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Az orosz védelmi minisztérium sajtószolgálata által közreadott, videófelvételről készült kép az orosz ellenőrzés alatt álló zaporizzsjai atomerőmű egyik tárolójáról a délkelet-ukrajnai Enerhodarban 2022. augusztus 7-én. A támadás során egy kiégett fűtőcsövek tárolására szolgáló raktárt ért találat, valamint radioaktivitás mérésére szolgáló szenzorok sérültek meg. Az orosz és az ukrán erők egymást vádolják a zaporizzsjai atomerőmű lövetésével.
Nyitókép: MTI/EPA//Orosz védelmi minisztérium sajtószolgálata

Kis-Benedek József: Egyértelmű, mit akarnak az oroszok a Zaporizzsja atomerőművel

A biztonságpolitikai szakértő szerint ha a Zaporizzsja atomerőmű felrobbanna, sokkal nagyobb kárt okozna, mint a csernobili atomerőmű katasztrófája. A nukleáris baleset kockázata fennáll, de az aláaknázás ténye igencsak kérdéses - mondta.

Ukrajna bizonyos területeken ellentámadást indított az orosz csapatokkal szemben, de leginkább védekező pozícióban van – mondta az InfoRádiónak Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő.

"A támadás a fő iránya továbbra is a Donbasz, de azon belül lelassultak a csapatmozgások. Ennek oka, hogy az oroszok átcsoportosítják az erőiket, és úgy tűnik, a hónap második felében jobban oda fognak figyelni a déli területekre. Ehhez természetesen hozzájárul az is, hogy az ukránok bejelentették, ott nagyobb arányú támadást fognak indítani. Ennek még nem látszik a nyoma" – mondta.

Ukrán részről az átcsoportosítás kisebb, orosz részről azonban nagyobb mértékű. A szakértő szerint látszik, hogy az oroszok felkészülnek: vagy komolyabb támadó hadműveleteket kell folytatniuk, vagy pedig védekezniük kell.

"Ami a Zaporizzsja erőművet illeti, az oroszok ezt az erőművet elfoglalták. Ukrán munkások üzemeltetik, de orosz ellenőrzés alatt van. A terv ezzel kapcsolatban elég világos:

le akarják kapcsolni az ukrán energiahálózatról, és be akarják kötni az orosz villamoshálózati rendszerbe.

Ennek segítségével biztosítják a déli területeket, beleértve a Krím-félsziget az áramellátását is" – fejtette ki.

Egy meglehetősen veszélyes tevékenységről van szó – jegyezte meg a biztonságpolitikai szakértő.

"Egyrészt tekintettel arra, hogy az oroszok elég sok fegyvert, lőszert halmoztak fel ezen a területen, másrészt figyelembe kell venni, hogy az ukránok viszont azt terjesztik, az oroszok indítottak támadást onnan ellenük."

Kis-Benedek József hozzátette: egyelőre nem lehet látni, mi lesz ebből, de fennáll egy nukleáris baleset lehetősége. Az oroszok általi aláaknázást viszont nem bizonyították, így nem lehet tudni, hogy ez valójában megtörtént-e vagy sem.

Ha a Zaporizzsja atomerőmű felrobbanna, a szakértő szerint sokkal nagyobb kárt okozna, mint a csernobili atomerőmű katasztrófája.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Az Egyesült Államok újabb szankciókat vezetett be Oroszország ellen, ezúttal a Gazprombankot és további 50 kisebb-nagyobb orosz pénzintézetet célozva meg. A lépés célja, hogy tovább korlátozza Oroszország hozzáférését a nemzetközi pénzügyi rendszerhez, és megnehezítse az ukrajnai háború finanszírozását. Az intézkedések a Biden-adminisztráció utolsó hónapjában történnek, és jelentős hatással lehetnek az orosz költségvetésre, de a magyar gazdaság szempontjából is izgalmas a helyzet, mivel Magyarország évente 4,5 milliárd köbméter földgázt kap Oroszországtól, amelyet a Gazprom szállít, a szankció alá kerülő Gazprombank kezeli az energiacég pénzügyeit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×