Infostart.hu
eur:
361.33
usd:
308.34
bux:
135935.1
2026. május 6. szerda Frida, Ivett

Felfüggesztettek egy kulcsfontosságú orosz–amerikai megállapodást

Moszkva hétfőn bejelentette, hogy felfüggeszti az új START-szerződés által lehetővé tett amerikai ellenőrzéseket az oroszországi katonai helyszíneken. A 2010-ben aláírt, kulcsfontosságú orosz-amerikai megállapodás kölcsönösen lehetővé tette a két fél számára a másik ország katonai helyszíneinek rendszeres ellenőrzését.

Moszkva hétfőn hivatalosan tájékoztatta Washingtont, hogy valamennyi, az új START-megállapodás hatálya alá tartozó oroszországi katonai helyszín „átmenetileg mentesül” az amerikai ellenőrzés alól –erősítette meg az orosz külügyminisztérium közleménye.

Ide tartoznak a rakétakilövő bázisok, valamint azok a légi és haditengerészeti támaszpontok, ahová korábban nukleáris rakétákat telepítettek.

„Az Oroszországi Föderáció kénytelen ehhez az intézkedéshez folyamodni (...) a jelenleg fennálló realitások miatt, amelyek egyoldalú előnyöket nyújtanak az Egyesült Államoknak, és megfosztják Oroszországot attól a jogától, hogy ellenőrzéseket végezzenek amerikai területen” – mutatott rá az orosz sajtóközlemény.

Az orosz diplomácia különösen az orosz ellenőrök amerikai utazásának akadályait és az amerikai vízumkiadással kapcsolatos nehézségeket emelte ki, amelyeket az Ukrajna elleni orosz támadás miatt Moszkva ellen bevezetett nyugati büntetőintézkedések okoznak.

„Az amerikai ellenőröknek és repülőgépeik személyzetének nincs hasonló problémájuk” – emelte ki az orosz közlemény, hozzátéve, hogy

a fenti problémák rendezését követően Oroszország azonnal visszavonja hétfőn bejelentett döntését.

Az atomfegyverek számát csökkentő és korlátozó új START-megállapodás a telepített robbanófejek számát legfeljebb 1550-ban korlátozta országonként, ami csaknem 30 százalékos csökkenést jelentett a korábbi, 2002-ben meghatározott értékhez képest. A szerződés a rakéták és bombázó-repülőgépek számát 800-ban maximalizálta, ami azonban még mindig elég a Föld sokszoros elpusztításához.

Az új START-szerződést a felek 2021 januárjában öt év időtartamra meghosszabbították 2026-ig.

A szerződés értelmében Moszkvának és Washingtonnak kölcsönösen és évente mintegy húsz ilyen ellenőrzést lenne joga végrehajtani a másik fél területén.

Címlapról ajánljuk
Húsz év után BL-döntős az Arsenal

Húsz év után BL-döntős az Arsenal

Bukayo Saka góljával az Arsenal 1–0-ra legyőzte az Atlético Madridot, s ezzel, – mivel az első mérkőzés 1–1-re végződött –, 2006 óta először, bejutott a Bajnokok Ligája döntőjébe, amelyet a budapesti Puskás Arénában rendeznek május 20-án.

Fodor Gábor: Orbán Viktorral vagy nélküle folytatja a Fidesz?

Fodor Gábor szerint azzal a paradox helyzettel kell szembenéznie a Fidesznek, hogy egyrészt Orbán Viktor a párt összetartó ereje, másfelől ő a vereség első számú felelőse – erről beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában a Közép-európai Rendszerváltást Kutató Intézet vezetője.
inforadio
ARÉNA
2026.05.06. szerda, 18:00
Pósfai Mihály
Széchenyi-díjas geológus, az MTA új elnöke
Emelkedéssel zártak az amerikai tőzsdék

Emelkedéssel zártak az amerikai tőzsdék

Nem indult jól a hét a világ tőkepiacain, a vezető amerikai és európai részvényindexek is estek hétfőn, miután a Hormuzi-szorosnál újra nő a feszültség az Egyesült Államok és Irán között. Kedden az ázsiai tőzsdék is jellemzően estek, miközben több fontos részvénypiac, így a japán, a kínai és a dél-koreai is zárva volt. Az európai részvénypiacok kedden mérsékelt emelkedéssel nyitottak, aztán nap közben egyre jobb lett a hangulat, és a nyitás után az amerikai piacok is felfelé vették az irányt. A befektetők az iráni eseményeken túl a vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek. Hasonló témákról is szó lesz következő befektetési konferenciánkon, május 12-én jön a Portfolio Investment Day 2026. Ne hagyja ki az év egyik legizgalmasabb befektetési eseményét! Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×