eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Berlin, 2015. február 11.Gerhard Schröder volt német kancellár részt vesz Richard von Weizsäcker volt német államfő hivatalos búcsúztatásán a berlini székesegyházban 2015. február 11-én. A konzervatív politikus, aki az egykori Nyugat-Németország hatodik, és az újraegyesített Németország első államfője volt, 2015. január 31-én, 94 éves korában hunyt el. (MTI/EPA/Pool/Markus Schreiber)
Nyitókép: MTI/EPA/Pool/Markus Schreiber

Rájár a rúd Gerhard Schröderre

Nehéz napok köszöntöttek az egykori német kancellárra. Vlagyimir Putyinnal való szoros barátsága miatt előbb saját pártja, a szociáldemokrata SPD szólította fel kilépésre, majd parlamenti képviselők kezdeményezték, hogy fosszák meg a nyugalmazott kancellárként élvezett kiváltságaitól. Most pedig fotója még kedvenc berllini éttermének étlapjáról is lekerült.

A 78 éves Gerhard Schröder 1998 és 2005 között volt Németország kancellárja.

Angela Merkellel szemben 2005-ben elszenvedett választási veresége után elvállalta az elnöki tisztséget az Oroszországot és Németországot Ukrajna és Lengyelország megkerülésével, a Balti-tenger alatt összekötő Északi Áramlat földgázvezeték megépítésére létrejött cég, a Nord Stream AG felügyelőbizottságában. Néhány évvel ezelőtt pedig a Rosznyefty kőolaj- és földgázipari társaság felügyelőbizottsági elnökének választották meg.

Az Ukrajna ellen indított orosz háború nyomán azonban Németországban Schröder "Putyin-barátságát" illetően betelt a pohár. Hazájának politikusai kezdetben még beérték volna azzal, ha a volt kancellár felhagy oroszországi üzleti kapcsolataival, ezek a felszólítások azonban falra hányt borsóként hatottak.

A lavinát azonban a politikusból lett üzletember azzal az interjúval indította el, amelyet a közelmúltban a The New York Timesnak adott. Ebben nemcsak védelmébe vette Putyint és az Ukrajna ellen általa indított háborút, de Németországot az Oroszországgal való együttműködésre szólította fel.

Az interjú nyomán a a szociáldemokrata párt vezetői is ellene fordultak, és ehhez a legtöbb parlamenti párt is csatlakozott.

Feltételezések szerint azonban ennél is erősebben sújthatja őt, hogy legfrissebb szankcióként fotója lekerült kedvenc berlini éttermének étlapjáról - tudósított a Der Spiegel.

Arról a Ständige Vertretung nevű gyorsétteremről van szó, amely az egykori kancellár kedvenc éttermének számított, és híres volt a németek egyik legkedveltebb ételének számító currywurstról, amit a hírek szerint Schröder soha nem hagyott ki.

A portré mellett persze ott volt a currywurst is, azonban az étlapon mostantól csak - Schröder nélkül - a közkedvelt kolbász marad.

Jörg Brinkmann, az étterem tulajdonosa mindezt azzal indokolta, hogy az egykori kancellár nem volt hajlandó elhatárolódni Vlagyimir Putyintól.

Az étlapot a tulajdonos szerint újranyomtatják, és azon a fotó mellett nem szerepel majd Gerhard Schröder rövid életrajza sem.

A "baj" azonban csőstül jött a volt kancellár számára.

Egykori egyeteme, a göttingeni Georg August egyetem ugyanis arra szólította fel, hogy haladéktalanul mondjon le tiszteletbeli doktori címéről.

Az ok ugyanaz, mint a berlini étterem esetében, azaz Putyin háborújával kapcsolatos magatartása.

"Számunkra érthetetlen, hogy az egykori kancellár, aki jogi hallgatóként egyetemünk kiváló diákja volt, és tiszteletbeli doktori címet szerzett, nem nevezi néven az Ukrajnában hetek óta zajló, Oroszország által indított bűnös háborút és napról napra súlyosabbá váló humanitárius katasztrófát. Továbbá nem hajlandó arra sem, hogy legalább felfüggessze az orosz vállalatoknál folytatott üzleti tevékenységét" - fogalmazott az egyetem.

A göttingeni közlemény utalt arra is, hogy Schröder felkereste az egyetemet, igyekezett magyarázni az Oroszországgal kapcsolatos magatartását, ez azonban teljes kudarccal végződött.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×