Chuck Schumer, a demokraták szenátusi frakcióvezetője hangsúlyozta annak fontosságát, hogy a kongresszus mielőbb meghozza a döntéseket az Európában zajló háborúval kapcsolatban.
Mitch McConnell, a republikánus frakció vezetője fontos lépésnek nevezte a támogatás jóváhagyását, és szintén kiemelte, hogy a folyamatnak gyorsnak kell lennie az amerikai törvényhozásban.
Joe Biden amerikai elnök eredetileg 10 milliárd dollárt kért katonai, humanitárius és gazdasági segély címén a múlt héten, de a kétpárti támogatottság ereje miatt hétfőn már 12 milliárd, kedden pedig 13,6 milliárd dollárról volt szó.
"Támogatni fogjuk őket a zsarnoksággal, az elnyomással és az erőszakos leigázással szemben"
– mondta Biden a Fehér Házban Ukrajnára és az orosz invázióra célozva.
A pártok vezetői azt remélik, hogy a 2741 oldalas intézkedéscsomagot szerdán a képviselőházban, a hét végéig pedig a szenátusban is el tudják fogadtatni. A törvényhozók azért sietnek, mert még azelőtt akarnak segíteni Ukrajnának, hogy az országot támadó orosz katonai csapatok elsöprő túlerőbe kerülnének.
A segélyből több mint 4 milliárd dollárt szánnak arra, hogy segítsenek Ukrajnának és a kelet-európai országoknak megbirkózni a háború miatti menekültáradattal. További 6,7 milliárd dollárral amerikai csapatok és felszerelések Európába telepítését akarják fedezni, míg a fennmaradó összegből amerikai katonai felszereléseket biztosítanak, illetve gazdasági támogatást nyújtanak.
A támogatás egy átfogó intézkedéscsomag része, amelynek keretében a koronavírus-járvány elleni küzdelemnek, illetve a szövetségi ügynökségek idei működésének finanszírozását is biztosítják.