eur:
411.29
usd:
393.03
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
Manometer pressure gas line with valve
Nyitókép: zorandimzr/Getty Images

Francia javaslat az orosz gáztól történő függetlenedésre

Több ötletet is megfogalmazott Párizs a következő tél kihívásainak enyhítése érdekében.

Európának vannak megoldásai a függetlenedésre az orosz gáztól - jelentette ki Bruno Le Maire francia gazdasági és pénzügyminiszter az ukrajnai háború gazdasági következményei kapcsán. A tárcavezető ezek felgyorsítását szorgalmazta a konfliktus okozta "gázsokk jövő téli kihívásai" miatt.

A francia kormánytag azt is megerősítette, hogy a hazai fogyasztók számára tavaly nyáron befagyasztott gázárak legalább 2022 végéig nem változnak.

"A függés az orosz gáztól nem ugyanaz az európai országokban" - ismerte el a miniszter az Air Liquide hidrogéntermelő cég egyik normandiai telephelyén tett látogatásán. "Franciaország gázellátásának 20 százaléka érkezik Oroszországból, miközben az európai átlag 40 százalék, s egyes tagállamok teljesen az orosz gáztól függnek" - tette hozzá, példaként említve Finnországot.

Bruno Le Maire úgy vélte, hogy

a témában "közös európai megoldásra" van szükség.

A lehetséges megoldások közül elsőként "a gáztárolás felgyorsítását" említette, nyártól kezdve. A tározók "90 százalékra történő feltöltését" javasolta annak érdekében, hogy "szembe tudjunk nézni a 2022-es téllel". "Ez nem a mostani kihívás, hanem a 2022-23-as tél kihívása" - hívta fel a figyelmet.

Második megoldásként a közösségi vásárlást említette az alacsonyabb beszerzési ár céljából.

"Harmadik megoldás: megpróbálni diverzifikálni a beszerzéseket más termelőktől" - hangsúlyozta.

Negyedik lehetőségként pedig a földgáz-cseppfolyósító üzemek fejlesztését említette. Ezekből hét van Spanyolországban, négy Franciaországban, de "sajnos egyetlen sincs Németországban", viszont javítani lehet a meglévő üzemek termelésén a miniszter szerint. Bruno Le Maire jelezte, hogy az Engie francia energiaipari óriásvállalattal már megkezdte az egyeztetéseket arról, hogyan lehetne növelni a franciaországi terminálok működését.

A "gázsokkal" szemben a miniszter szerint megoldás lehet a biogáz és a biomassza is, "ezek olyan alternatív, Franciaországban előállított megoldások, amelyek lehetővé teszik a függetlenedést az orosz gáztól" - mondta Le Maire.

Eközben a francia környezetvédelmi miniszter Barbara Pompili jelezte, hogy az Európai Unió "egységesen" dönt majd az Oroszországgal szembeni esetleges energiaembargó kérdésében, és

arra kérte az Egyesült Államokat, hogy az európai partnereivel egyeztetve lépjen fel.

Az Európai Unió soros elnöki tisztét betöltő Franciaország minisztereként Barbara Pompili csütörtökön találkozik Washingtonban Jennifer Granholm amerikai energiaügyi miniszterrel.

"Némi egyeztetést fogunk kérni" - mondta a francia miniszter az AFP francia hírügynökségnek. "Megértjük az amerikai álláspontot, de ők nem ugyanabban az energiahelyzetben vannak, mint mi" - tette hozzá.

Az Egyesült Államok kilátásba helyezte, hogy kiterjeszti az orosz energiaszektorra az Ukrajna elleni háború miatt bevezetett szankciókat, de erről még nem hozott döntést.

Európában nagyon más a helyzet, miután a kontinens gázellátásnak 40 százalékát Oroszországból biztosítja - hangsúlyozta a francia tárcavezető. "Időben fogunk dönteni, és ha követjük is az Egyesült Államokat, az mindenképpen közös válasz lesz" - tudatta a környezetvédelmi tárca, kizárva azt a lehetőséget, hogy az orosz gáztól kevésbé függő Franciaország egyoldalúan döntsön az Oroszországgal szembeni energiaembargó bevezetéséről.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Egyre közelebb a 100 000 dolláros bitcoin - Mi történik ma a piacokon?

Egyre közelebb a 100 000 dolláros bitcoin - Mi történik ma a piacokon?

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig stagnálással kezdődhet a nap Európában. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet. Gazdasági események szempontjából az európai BMI-adatoknak lesz ma jelentősége, míg idehaza a beruházások alakulásának közlésére lesz érdemes figyelni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×