A NATO csütörtökön közölte, hogy új elrettentő és védelmi lépéseket tesz, miután Oroszország inváziót indított Ukrajna ellen. Döntöttek egyebek mellett több mint 100 harci repülőgép fokozott készültségbe helyezéséről, és arról, hogy tovább növelik a csapatok jelenlétét a keleti szárnyon.
A főtitkár hangoztatta: "kontinensünk békéje megtört, mert Oroszország meglépte azt, amire már hónapok óta felhívtuk a figyelmet. Ez egy szándékos, hidegvérű és régóta tervezett invázió. Moszkva erőszakkal próbálja újraírni a történelmet."
Jens Stoltenberg főtitkár azt is bejelentette: rendkívüli tanácskozást tartanak videokonferencia keretében pénteken a NATO-tagállamok vezetői az Észak-atlanti Szerződés negyedik cikkelye alapján az Ukrajnát ért orosz támadás miatt. A megbeszéléshez csatlakoznak Svédország, Finnország és az Európai Unió intézményeinek vezetői is.
Utóbbi témában Benkő Tibor honvédelmi miniszter szerda este, még a háború megindulása előtt ismét elmondta: Magyarországnak nincs szüksége más országok NATO-katonáira a helyzet kezeléséhez. Arról is beszélt, hogy több tízezernyi menekült befogadására és akár a határon átsodródó fegyveres alakulatok veszélyére is felkészülnek a maximális biztonság érdekében.
Az uniós tagországok vezetőit tömörítő Európai Tanács a tagok csütörtök esti rendkívüli egyeztetését megelőző sajtóközleményében elítélte Oroszország "példátlan katonai agresszióját" Ukrajna ellen.
Az uniós szervezet elítélte továbbá Fehéroroszország részvételét is a beavatkozásban, és nemzetközi kötelezettségei betartására szólította fel a minszki vezetést.
"Követeljük, hogy Oroszország azonnal hagyjon fel a katonai akciókkal, feltétel nélkül vonja ki minden haderejét és katonai felszerelését Ukrajna teljes területéről, és teljes mértékben tartsa tiszteletben az ország területi integritását, szuverenitását és függetlenségét.
Az erő és a kényszer ilyen jellegű alkalmazásának nincs helye a 21. században"
- hívták fel a figyelmet az Európai Tanács tagjai.
Az InfoRádió Aréna című műsorában csütörtök este 6 órától Tálas Péter, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézet igazgatója és Pletser Tamás, az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője veszi górcső alá az Ukrajnában kialakult helyzetet és annak várható következményeit.