Az unió soros francia elnökségének új terve választást tenne lehetővé a menekültkvóta és a pénzügyi segítségnyújtás között. Gyévai Zoltán, az EU Monitor főszerkesztője az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában azt mondta: ennek központi eleme, hogy pénzügyi segítségnyújtással is ki lehetne váltani a menedékkérők tagállamok közötti elosztását.
"Ami a franciáknál új elem, az egyfajta módszertani változás. Franciaország belügyminisztere tulajdonképpen azt mondja, hogy egy lépcsőzetes tervet tesznek le az asztalra a megállapodás felé vezető úton" – mondta.
Úgy látja, a migrációnak két fő dimenziója van, a frontországokra háruló felelősségvállalás – nekik kell fogadniuk a menedékkérőket és elbírálni ügyüket –, illetve a szolidaritás, amit Magyarországon "migránskvótaként" ismernek. A francia javaslat abból indul ki, hogy
- kötelező menekültkvóta nincs
- kötelező szolidaritás van.
"Ezt pontosítják a franciák annyival, hogy eltérve az Európai Bizottság javaslatától, azt mondják,
vagy valaki önkéntesen vállalja a menedékkérőkből rá eső részt, vagy pénzügyi támogatásban vesz részt, jelentős mértékben"
– tette világossá Gyévai Zoltán.
Hogy kinek és mennyit kellene fizetnie, még a francia terv sem részletezi, ezért "óvatosan kell bánni" a tervekkel.
"Bele kell csatornáznunk azt is, hogy Franciaországban választási kampány van, tehát nem kizárt az sem, hogy ezt az ügyet most eltúlozzák. Azt mondták mindenesetre – Emmanuel Macron francia elnök révén –, hogy az ő elképzelésük megközelítése mellett konszenzus van."
A "felelősség, szolidaritás, megosztás" csomagja egy hét különböző jogszabályt felvonultató csomag, és minden egyes jogszabályban a felelősség és a szolidaritás egyensúlyban lesz a tervek szerint.
A szakértő azt valószínűsíti, hogy az Európai Bizottság is el fog majd térni a Magyarország által kifogásolt korábbi javaslatától, vagyis attól, hogy "lopakodó" kényszerítés legyen a befogadásra.
Mint rámutatott, március 3-án láthat napvilágot a pontos szövegterv.