eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
2020. november 9-én közreadott kép a Pfizer multinacionális gyógyszergyártó cég logójáról a vállalat New York-i székházában 2015. november 23-án. A  Pfizer és a német Biontech közös közleménye szerint kilencven százalékban hatásos lehet az általuk kifejlesztett kísérleti oltóanyag a koronavírus ellen, miután befejezték a vakcinával végzett klinikai kísérletek utolsó, harmadik fázisát. Azonban felhívják a figyelmet, hogy ez nem jelenti még azt, hogy küszöbön áll a vakcina tömeges, kereskedelmi forgalmazása.
Nyitókép: MTI/AP/Mark Lennihan

Az emberiség feléhez eljut a Pfizer koronavírus-tablettája

Az amerikai Pfizer cég megállapodást kötött arról, hogy a koronavírus ellen kifejlesztett, szájon át szedhető gyógyszerének gyártását engedélyezi a világ 95 országában – tudatta a vállalat.

Közleménye szerint a Paxlovid pirula gyártási licencét átadja az ENSZ által támogatott, genfi központú gyógyszerszabadalmi alapnak, a Medicines Patent Poolnak (MPP), amely azután továbbítja az engedélyezést gyógyszergyáraknak. A szerződés ugyanakkor kizár egyes népes, a koronavírus-járványt súlyosan megszenvedő országokat – például Brazíliát – abból, hogy saját lakosságuknak gyárthassák a Paxlovidot, a gyógyszert kizárólag exportra termelhetik.

Az MPP egyik vezetője, Esteban Burrone jelentősnek értékelte a szerződést, amely

több mint 4 milliárd ember számára teheti elérhetővé a gyógyszert.

Kiemelte a gyorsaság fontosságát, nevezetesen, hogy a Paxlovid általános gyógyászati alkalmazását ugyan még nem engedélyezték sehol, ám hónapokon belül meg tudják kezdeni termelését gyógyszergyárak. Hozzátette azonban, hogy a szerződés a Pfizerrel nem lesz mindenkinek az ínyére, mert ugyan nagyon fontos, hogy hozzáférést biztosítson az MPP a gyógyszerhez, de közben védenie kell a Pfizer üzleti érdekeit is.

Az Orvosok Határok Nélkül nemzetközi szervezet nem üdvözölte a szerződést, mi több, "lelketlennek" minősítette, hogy nem az egész világra szóló az engedélyezés, megemlítve Kínát, Argentínát és Thaiföldet mint a gyártási engedélyből kizártakat.

A Pfizer november elején tudatta, hogy befejezte a SARS-CoV-2 koronavírus okozta betegség, a Covid-19 elleni, szájon át szedhető gyógyszerének klinikai tesztelését, miután a vizsgálatok alapján a Paxlovid 89 százalékban csökkenti a kórházba kerülés vagy az elhalálozás kockázatát a koronavírus-fertőzéstől azoknál, akiknél fennáll a betegség súlyos lefolyásának kockázata.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×