eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Elkapták a kolumbiai kábítószerkirályt

Pablo Escobar drogbáró 1993-ban történt megöléséhez hasonlították Otoniel őrizetbe vételét.

Kolumbiában elfogták Dairo Antonio Úsugát, a latin-amerikai ország Otoniel álnéven is ismert legkeresettebb kábítószerkereskedőjét, a Clan del Golfo bűnszervezet vezetőjét - közölte Iván Duque kolumbiai elnök szombaton.

Az 50 éves férfit a hadsereg, légierő és a rendőrség együttműködésének köszönhetően kerítették kézre szombat reggel az ország északnyugati felében található Uraba régióban.

"Ez az évszázad legsúlyosabb csapása a kábítószerkereskedőkre országunkban" - hangsúlyozta Duque, aki Pablo Escobar drogbáró 1993-ban történt megöléséhez hasonlította Otoniel őrizetbe vételét.

"Otoniel álnéven ő volt a legrettegettebb drogbáró, aki rendőröket, katonákat és helyi aktivistákat gyilkolt"

- mondta a kolumbiai elnök, hozzátéve, hogy "ez most a Clan Del Golfo vége".

Duque egyben felszólította a megmaradt bandatagokat, hogy adják fel magukat, vagy "a törvény teljes erejével fognak lesújtani rájuk".

A kolumbiai elnök hozzáfűzte, hogy az Egyesült Államok Otoniel kiadatását kérte. Az amerikai igazságügyi szervek a többi között kábítószerkereskedelem vádjával folytatnak eljárást a Clan Del Golfo vezetőjével szemben.

A bogotái vezetés korábban hárommilliárd peso (250 millió forint), az amerikai kormány pedig ötmillió dolláros (másfél milliárd forint) nyomravezetői díjat tűzött ki a bűnöző fejére.

Az 50 éves Otoniel egykor baloldali gerillaként kezdte, majd szélsőjobboldali félkatonai milíciákhoz csatlakozott, és később a Clan del Golfo bűnszervezet vezetőjévé küzdötte fel magát. A Kolumbia 32 tartományából tízben tevékenykedő bűnszervezet jelenleg mintegy 1200 embert tart fegyverben, többségük félkatonai milíciák volt tagja. A hatóságok szerint a kábítószerkereskedelem mellett a banda illegális bányászati tevékenységeket is felügyel, illetve országszerte tart rettegésben helyi közösségeket.

A kolumbiai hatóságok 2016-ban indították az Agamemnon fedőnevű műveletet Otoniel elfogására. A rendvédelmi szervek tájékoztatása szerint ennek során a bandavezér tucatnyi segédjét ölték meg vagy fogták el, elvágva a bűnözők pénzügyi forrásait, folyamatos menekülésre kényszerítve Otonielt. 2017-ben a bűnöző egy videóüzenetet tett közzé, amelyben azt állította, hogy kész feladni magát a hatóságoknak, bár ez végül nem történt meg. 2021 márciusában őrizetbe vették Nini Johana Úsugát, Otoniel húgát a kolumbiai rendőrség és az amerikai kábítószerellenes ügynökség (DEA) közösen végrehajtott művelete során, és kiadták az Egyesült Államoknak, ahol kábítószerkereskedelem és pénzmosás gyanúja miatt emeltek vádat ellene.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×