eur:
408.88
usd:
374.25
bux:
74343.85
2024. november 6. szerda Lénárd
A francia haditengerészet, a Marine Nationale által 2019. március 14-én közreadott képen egy tíz kilométer hosszú és egy kilométer széles olajfolt úszik a tengeren a Vizcayai-öbölben, a francia partok előtt, miután kigyulladt, majd március 13-án elsüllyedt a Grimaldi olasz társaság Grande America konténerszállító hajója a francia partok előtt.  A fedélzetén tartózkodó mind a 27 embert kimentették francia és brit mentők. A francia hatóságok erőfeszítéseket tesznek a tengerbe ömlő olaj terjedésének megakadályozására.
Nyitókép: MTI/AP

Hatalmas olajfolt veszélyezteti Ciprust

Egy szír hőerőmű az olaj forrása, még ma elérheti Ciprus szigetét a szennyező anyag.

A modellezések szerint a török ellenőrzés alatt álló északi Apostolos Andreas-fokot érintheti elsőként az olajszennyezés. A ciprusi kormány közölte, hogy készen áll segítséget nyújtani, ha kérik, míg Törökország közölte, hogy intézkedéseket tesz a környezeti katasztrófa megelőzésére, írja a BBC.

A szír kormány még a múlt héten kedden közölte, hogy a Banijasz hőerőműben balesetből következő olajszivárgás történt. Az erőmű a háború sújtotta ország kormány kontrollálta területén fekszik. Múlt szerdán a szíriai kormány által ellenőrzött Sana hírügynökség arról számolt be, hogy a szivárgás elérte Dzsabla városát, amely az erőműtől mintegy 20 kilométerre északra fekszik. Meg is kezdték az olaj eltávolítását a partvidék sziklás területeiről homokot használva az üzemanyag felszívására, illetve szívógépeket alkalmazva.

Az európai Sentinel-1 műhold felvételei szerint a folt később terjedni kezdett a part mentén és majdnem 150 négyzetkilométernyi területet borított be.

A szíriai tisztviselők az elhárítási műveletek során igyekeztek kisebbíteni az esemény horderejét:

a szíriai kikötők főigazgatóságának vezetője az állami televíziónak azt mondta, hogy a kiszivárgott üzemanyag mennyisége nem volt nagy.

A ciprusi kormány hétfőn figyelmeztetést adott ki a olajfolt miatt, miután az új műholdképek azt mutatták, hogy az olajfolt mérete nőtt és egyre közeledik az önhatalmúlag kikiáltott Észak-Ciprusi Török Köztársaságban található Andreas-fokhoz, amely 130 kilométerre van Banijasztól.

A halászati és tengerkutatási hivatal szerint a folt inkább olajfoltnak tűnik, mint nyersolajnak, és a számítógépes modellezés és a meteorológiai adatok alapján 24 órán belül érinteni fogja a fokot. Lépéseket tettek az északi hatóságok tájékoztatására, illetve arra is, hogy ha kell, segítséget nyújtsanak.

Az Észak-Ciprusi Török Köztársaságot független államként egyedül elismerő Törökország alelnöke úgy nyilatkozott, hogy minden rendelkezésükre álló eszközt mozgósítana, hogy ne adjanak esélyt a szivárgás környezeti katasztrófává válásának.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: érkeznek az eredmények, az exit poll már befutott

Amerikai elnökválasztás 2024: érkeznek az eredmények, az exit poll már befutott

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek. Az első, Dixville Notchból érkező eredmény döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. Közben a választás folyamatát vihar, áradás, technikai problémák és bombafenyegetések hátráltatják. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×