eur:
410.55
usd:
391.87
bux:
79822.75
2024. november 25. hétfő Katalin
Tálib fegyveresek járőrözik motorral a dél-afganisztáni Kandahárban 2021. augusztus 17-én. Két nappal korábban a szélsőséges iszlamista tálibok uralma alá került Afganisztán, miután a lázadók harc nélkül behatoltak az afgán fővárosba és elfoglalták az afgán kormányerők által elhagyott kormányzati intézményeket.
Nyitókép: MTI/EPA

Szelfik tálibokkal, kerítésen átdobott csecsemők: ilyenek a mindennapok Afganisztánban

A tálibok egyelőre nem váltották be a hatalomátvételhez kapcsolódó félelmeket, de bármi jöhet még: sok afgán menekülne, de vannak, akik barátkoznának velük.

"Amikor a tálibok bevonultak Kabulba, az emberek pánikba este. Nem tudták, hogyan fognak a tálibok bánni velük, így joggal aggódtak. Az élet mostanra fokozatosan visszatért a normális kerékvágásba. A tálibok mindenkivel barátságosak" – mondja a Euronewsnak Fazal Kazizaj afgán újságíró, aki évek óta tudósít a tálibok mozgásáról az országban.

A hatalomátvételt követő időszakban kibontakozott helyzetek még a sokat látott újságíró számára is bizarrak voltak: az emberek szelfiket készítettek a tálibokkal igyekeztek beszédbe elegyedni, viccelődni velük. "Ez lehet a tálibok új stratégiája – nem zaklatják az embereket."

Úgy tűnik, minden rendben

Kazizaj szerint a nők jogaival kapcsolatos aggodalmak eddig nem materializálódtak:

egyelőre nem kell burkát viselniük

és férfikíséret sem kell ahhoz, hogy elhagyhassák otthonaikat, nem kell kijelölt helyre ülniük a taxikban.

"Emellett úgy tűnik, hogy a táliboknak a zenével sincsen gondja. Nem mondom, hogy örökké így lesz, de láttam fiúkat zenélni egy autóban – mondja Kazizaj. – Az egyik nővérem orvos, a másik nővérem pedig tanár, mindketten aggódnak amiatt, hogy mi lesz a tálibok stratégiája. Felvették a kapcsolatot más nőkkel, akik már dolgoztak a tálibok által ellenőrzött területeken, és most már optimisták, úgy tűnik tovább dolgozhatnak."

Nem tudni, hogy működik majd az ország

Mint azt korábban az Infostart is megírta, Dzsalálábádban ugyanakkor a tálibok a tüntetők közé lövettek, nagyon sok szolgáltatás nem érhető el az országban, a bankok mellett a tőzsde is zárva tart, így a mindennapok nem egyszerűek. A dollár árfolyama magas, ami a benzin és az élelmiszerek árában is megmutatkozik. Az újságíró szerint biztos, hogy

a tálibok nem lesznek képesek az ország teljes infrastruktúráját maguk működtetni,

ha mégis megpróbálják, az komoly problémákhoz vezethet, mivel nincsen meg az ehhez szükséges infrastruktúrájuk.

"A nyugat ugyanúgy aggódott, mint mi, mielőtt a tálibok elfoglalták Kabult. Tartottunk egy brutális háborútól, hogy a tálibok esetleg üldözik az embereket. Már arról is eldöntöttünk, hogy hová meneküljünk. Amikor a tálibok megérkeztek, egy másfajta stratégiát hoztak, ami jó hír nekünk, de nem vagyok abban biztos, hogy a stratégia soká kitart. Ha így lesz, az jó hír, de mi van, ha ez csak taktika az emberek megnyerésére?" – elmélkedik Kazizaj.

Kitart a reptéri káosz

Mindennek ellenére a kabuli reptéren tovább tart a káosz, emberek ezrei igyekeznek menekülni az országból. A Sky News beszámolója szerint furcsa helyzet alakult ki: egy drótkerítés két oldalán pár méter választja el egymástól a tálibokat és a brit katonákat, akik két évtizeden át küzdöttek egymással. A britek az evakuációval kapcsolatos feladataikat teljesítik, a tálibok pedig ebben segítik őket: a britekhez vezető utakon irányítják az embereket, igaz, néha a levegőbe is lőnek eközben.

Afgán családok, sokszor kisgyerekekkel együtt kockáztatják életüket, hogy akár éjjel, akár nappal eljuthassanak a kerítéshez és ott valahogy meggyőzzék a briteket arról, hogy engedjék őket át.

Egy magas rangú brit tiszt arról számolt be, hogy

az afgán családok megpróbálják átdobni kisgyermekeiket a kerítésen, akik néha fenn akadnak a szögesdróton, könyörögnek nekik, hogy vigyék őket magukkal.

Ez nagyon megviseli a katonákat, a Kabulból való kijutásnak azonban szigorú szabályai vannak. Ha valaki a kerítéshez érkezik, tolmácsot hívnak hozzá, majd az összes papírt ellenőrzik: a katonák nem szeretik ezt, de azokat, akiknek nincsenek meg a megfelelő papírjaik, nem engedhetik tovább.

A sorba remények nélkül beállók közt van olyan orvosnő, aki lánytestvérével és édesanyjával menekülne: nincs férfi családtagjuk, nem remélhetnek védelmet. Van olyan anya is kisgyermekével, akinek férje csatlakozott a tálibokhoz, akiket ő terroristának tart. Az első család nem juthatott túl a kerítésen, az anya és lánya igen, de a katonák ígérni nem tudnak semmit sem.

Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×