eur:
411.26
usd:
393.02
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
Hszi Csin-ping kínai elnök (k) a Kínai Népi Politikai Tanácskozó Testület (KNPTT) nyitóülésén a pekingi Nagy Népi Csarnokban 2021. március 4-én. A KNPTT a kínai parlament népfront jellegű tanácsadó testülete, amelynek ülésezése párhuzamosan halad a törvényhozás, az Országos Népi Gyűlés évenkénti ülésszakával.
Nyitókép: MTI/EPA/Roman Pilipej

Súlyos kérdésekről szavaz most Kína parlamentje

Csütörtökön kezdődött Pekingben az Országos Népi Gyűlés idei ülésszaka. Salát Gergely, a Külügyi- és Külgazdasági Intézet vezető kutatója szerint a Kína parlamentjének számító testület tanácskozásán új 5 éves tervet és új népességpolitikát is elfogadhatnak.

Az elkövetkezendő napokban tartja szokásos évi egy – tavaszi – ülését Kína „parlamentje”, vagyis az Országos Népi Gyűlés, amely valójában a pártvezetők által már titokban meghozott döntéseket hivatott ratifikálni. Távolról sem arról van szó tehát, mint egy klasszikus demokratikus parlament esetében, ahol „felállnak az ellenzéki képviselők, és verik az asztalt, hogy »ez nem jó, az nem jó«”, hanem egyszerűen arról, hogy a különböző kormánytagok, állami szervezetek vezetői a területeikre vonatkozó törvényjavaslataikat benyújtják, amit a parlament megszavaz – a korábbi tapasztalatok alapján – közel száz százalékos arányban – fogalmazott az InfoRádióban Salát Gergely kutató.

Az idei Népi Gyűlés annyiban viszont kiemelkedő, hogy elfogadásra fog kerülni a következő évek irányául szolgáló – elsősorban gazdasági vonatkozású – 5 éves terv, valamint szavazás lesz a 15 évre szóló, úgynevezett Vízió 2035-ről is, ami, ha nem is annyira konkrétan, mint az 5 éves terv, de nagyjából azt rögzíti, hol szeretnék látni Kínát 2035-re.

A Külügyi- és Külgazdasági Intézet vezető kutatója megjegyezte, egészen biztosan prioritásként fog szerepelni az 5 éves tervben például

Kína csúcstechnológiai önellátása,

vagyis, hogy ne legyen kiszolgáltatva a külföldi alkatrészeknek, ami viszont nem pusztán gazdasági, hanem politikai kérdés is.

Búcsú a gyerekszám-korlátozó politikától?

Meglátása szerint a demográfiai problémával is kellene kezdeniük valamit, Kína ugyanis nagyon gyorsan öregszik, olyannyira, hogy egy friss felmérés szerint 2027-re már nem ők, hanem India lehet a legnépesebb ország a világon. A fő gond pedig, hogy az aktív népesség aránya csökken, tehát egyre kevesebb ember tart el egyre többet. Salát Gergely emlékeztetett, az „egy gyerek” politikán már 2016-ban enyhítettek és most már két gyereket vállalhatnak a családok (a korábbi büntetés fizetése nélkül), de

elképzelhető, hogy most mindenféle korlátozást eltörölnek majd.

A fentieken túl a testület feladata továbbá az éves költségvetés, illetve az előző évi zárszámadás elfogadása is. Előbbi pedig nagyban függhet az idei év várakozásaitól, hiszen például 2020-ban nagyon elszabadult az adósság, köszönhetően a Covid-19 miatti gazdasági visszaesésnek, és azt ellensúlyozandó élénkítőcsomagoknak, helyi és országos pénzpumpák beindításának. Ez pedig 2021-re vetítve is témáját képezheti a Népi Gyűlésnek.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×